Kural Kitapçığı

1. GENEL İŞLEYİŞ

a. iddaa Rakipbul Ligi, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiple keyifli maçlar yaptırarak bu maçlarında profesyonel bir atmosfer yaratan Türkiye’nin en büyük halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada maç yapma teklifinde bulunabilirler. Yapılan maçlar neticesinde takımlar, puan ve seviyelerine göre çeşitli renklere ayrılırlar. Bu sistem size teklif yapacağınız takımın gücü hakkında bilgi verir.

b. Her takım lige 50 puanla başlar.  Galibiyette alınan puan rakibin gücü ile doğru orantılıdır. 50-60 puan aralığındaki takımlar yeşil, 61-80 puan aralığındaki takımlar kırmızı, 80 puan üzerine çıkan takımlar ise siyah renk kategorisinde yer alırlar. Siyah bir takımı yendiğinizde 5 puan kazanıyorken, kırmızı takımı yendiğinizde 4, yeşil takımı yendiğinizde 3 puan kazanırsınız. Unutulmamalıdır ki iddaa Rakipbul Ligi, heyecanı risk ile buluşturan bir sistemdir. Genel puan değerlendirmelerinin aksine iddaa Rakipbul Ligi’nde mağlubiyette puan kaybı yaşanmaktadır. Bu sayede sıralama her an değişebilmekte ve heyecan hep maksimum seviyede kalmaktadır. Puan kaybı ise rakibin gücü ile ters orantılıdır. Yani mağlup olunan rakip ne denli güçlü ise kaybedilen puan o denli az olur. Siyah bir takıma yenildiğinizde 1 puan kaybediyorken, kırmızı takıma yenildiğinizde 2, yeşil takıma yenildiğinizde ise 3 puan kaybedersiniz.

c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 50 puanın altına düşmez. Eğer herhangi bir mağlubiyet sonucu takımın puanı 50’nin altına düşerse, sistem puanı otomatik olarak 50’ye çıkarır. Eğer takımın bir önceki sezondan yada yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.

d. iddaa Rakipbul Ligi’nde bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 veya üzeri maç yapmış ise, o takım ertesi ayın 1’inde 8 bonus puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda Play-offların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), Play-offların öncesindeki maçları kapsamamaktadır. 

e. iddaa Rakipbul Ligi'nde illerde Konferans Sistemi uygulanmaktadır. Konferans Sistemi, iddaa Rakipbul Ligi'nin ilde coğrafi açıdan bölünmesidir. Takımlar bulundukları ilçelere göre konferanslara ayrılırlar. Takım kendi konferansından veya başka bir konferanstan bir takımla maç yapsa da puan yarışında kendi konferansındaki takımlarla mücadele eder. Konferans Sistemi hakkında daha kapsamlı bilgi için http://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/YilinBombasiKonferansSistemi/6991 haberini ziyaret edebilirsiniz.

f. iddaa Rakipbul Ligi, yılda 2 sezon olmak üzere Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Temmuz ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Ağustos ayında puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonlarına kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar Play-Off maçlarıyla beli olur. Daha önce açıklanmış olan tarihte öncelikle konferanslarda eleme maçları oynanır. İlgili ilde konferans sistemi yoksa çeyrek final maçları oynanır. Bu maçlara katılma hakkı kazanmak için, lig sıralamasında ilk 12’de yer almak gerekmektedir. Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir. Puan durumuna göre sıralamadaki ilk 12 takım en az 6 maç yapmış olmalıdır ki,  iddaa Rakipbul Ligi Play-Off eşleşmelerine katılmaya hak kazansın.

g. İki takım birbiriyle en fazla 5 maç yapabilir. Beşinci maçtan sonra kendi aralarında yapacakları maçlarda puan alamayacaklardır.

h. Temmuz ayında sonlanacak olan Açılış Sezonu’nun ve Aralık ayında sonlanacak Kapanış Sezonu’nun ardından bu 2 sezonun şampiyonları, kendi aralarında "Vize Maçı" yaparlar ve kazanan Türkiye Finalleri’nde mücadele etme hakkı kazanır. Türkiye Finalleri ile ilgili tüm detaylı bilgiler Kural Kitapçığı’nın 12. Maddesinde bulunur.

i. iddaa Rakipbul Ligi’ne herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.

j. iddaa Rakipbul Ligi belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.

2. TAKIM İSİMLERİ

a. Takımlar özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici,  vb. takım isimleri konulamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gerektirdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlardan iddaa Rakipbul Ligi sorumlu kabul edilmeyecektir. Olası bir zarar sonucu iddaa Rakipbul Ligi zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.

b. Organizasyon komitesi uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım iddaa Rakipbul Ligi müsabakalarında yer alamaz.

c. Sitedeki maçların güvenli, huzurlu ve centilmence geçmesi için kayıtlarda son kararı iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan olumsuzlukları, centilmenlik dışı davranışları veya maç ücretindeki pürüzleri ve sorumsuzlukları nedeniyle son kayıt kararını iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tayin eder.

d. Bir takım isminin bu maddenin a bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğu sonradan ortaya çıkarsa ilgili takım derhal ligden ihraç edilir. Ancak iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu, uygun gördüğü takdirde, takıma ismini değiştirmesi için 3 gün süre verebilir. Bu süre içerisinde takım ismini değiştirmezse derhal ligden ihraç edilir.

3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a. iddaa Rakipbul Ligi’ne 18 yaş üstündekiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak  iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu  kabul etmez.

b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.

c. Bir takım, iddaa Rakipbul Ligi resmi kadrosunda profesyonel lisanslı futbolcu bulunduramaz. Ancak bir profesyonel futbolcu misafir olarak oynayabilir. Play-Off'larda misafir oyuncu oynatmak yasak olduğu için dolayısıyla Play-Off'larda profesyonel oyuncu oynatılamaz.

Örneğin: Cristiano Ronaldo, bir sezon boyunca ABC takımının lig maçlarında misafir olarak oynayabilir. Play-Off maçlarına katılmaya hak kazanan ABC takımı, bu maçlarda Cristiano Ronaldo’yu oynatamaz.

c.1. Profesyonel oyuncu lisansları sorgulaması, TFF Bilgi Bankası üzerinden gerçekleştirilir. Oyuncu, ilgili kontrol zamanında profesyonel lisanslı olarak gözükür ise ligde mücadele edemez.

c.2. Üst bentteki fıkra gerçekleştiği taktirde kulüpten alınan izin, noter sözleşmesi vb. evraklar geçersizdir.

c.3. 31 Mayıs itibariyle ( TFF kuralı gereği her sezon lisanslar 31 Mayıs’ta biter.) profesyonel lisans vizesi biten oyuncu, 1 Eylül tarihinden itibaren TFF lisans sorgusunda “Amatöre dönüş vizesi” almış ise iddaa Rakipbul Ligi’nde oynayabilir.

c.4. Amatöre dönüş vizesi almayarak profesyonel kulüpte  futbolu bırakan oyuncular, takip eden açılış sezonunda oynayabilirler.

Örnek:  31.05.2015 tarihinde profesyonel lisans süresi biten oyuncu, lisans yenilemediği takdirde 01.01.2016 tarihinde başlayacak olan Açılış Sezonu itibariyle iddaa Rakipbul Ligi’nde mücadele edebilir.

c.5. Profesyonel oyuncularla ilgili diğer durumlarda karar yetkisi iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu’nundur.

d. Takım kadroları en fazla 12 oyuncudan oluşur. Maçlar 7'şerli takımlar halinde oynanacaktır. (Maçın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını maç alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz takım kaptanlarına ileteceklerdir.).

e. 5+2 kuralına göre, her takımın lig başlangıcından itibaren takımını sabitleyip oluşturabilmesi adına 5 maç izin verilir. Ekip, sezonun ilk 5 maçında sahaya sınırsız misafir oyuncuyla çıkma serbestisine sahiptir. 6. maçına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 12 kişilik kadrosunu rakipbul.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.) ve bu kadro sezon sonuna dek sabit kalır. (Transfer hakkı saklıdır.) 6. maçından başlayarak bu etaptan sonraki maçlarında kadrosu haricinde yalnızca 2 misafir oyuncu oynatabilir. 8’erli oynanan maçlarda misafir oyuncu sayısı en fazla 3 olur. Her takım, rakibinin bu limiti aştığına dair rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep edebilme hakkına sahiptir. 5+2 kuralı ile ilgili itirazlar da tıpkı diğerleri gibi, iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu’na disiplin@rakipbul.com e-mail adresi aracılığıyla 48 saat içinde iletilmelidir.

f. Sezon içinde, takım kadroları,  bu maddenin d bendinde anlatıldığı üzere takımın 6. maçının ardından sabitlenir ve takıma yalnızca 2 misafir oyuncu hakkı tanınır. Bu andan itibaren Transfer Sezonu kapanışına (Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu için bu tarihler yılın genel takviminde açıklanır ve iddaa Rakipbul ligi web sitesi üzerinden ilan edilir.)  kadar bir takımın  5 transfer hakkı bulunur. Bu transfer hakkı, transfer sezonu kapanışına kadar kullanılabilir.

g. Bir takım, maç içerisinde oyuncu değişikliği, sakatlık vs. nedenlerle misafir oyuncu sayısını 2'nin üzerine çıkaramaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse:

A Takımı sahaya Nalbant – Burak – Rafi – Kaan – Cem (As oyuncular) – Deniz – Taner (Misafir oyuncular) yedilisiyle çıkmıştır. As oyunculardan Rafi’nin sakatlanması halinde yerine bir başka misafir oyucu Buğra giremez çünkü misafir oyuncu sayısı Buğra ile birlikte 3'e çıkacaktır.

g.1. Kuralın ihlali durumunda müsabaka oynanır, ihlali yapan takımın rakibi veya ihlali fark eden 3.kişilerin 48 saat içinde merkez disiplin kuruluna itiraz etmesi durumunda ihlali yapan takım hükmen mağlup sayılır. Müsabakada görülen kartlar geçerlidir.

h. Oyuncu değişikliği ,maç alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar iddaa Rakipbul Ligi kurallarını iyi bilmelidirler.

i. iddaa Rakipbul Ligi’ne katılan bütün takımların oyuncuları, futbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez

j. Müsabakanın başlayabilmesi için her iki takımın minumum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Bir takımda 3 oyuncu kırmızı kart görürse maç tatil edilir. Nihai karar disiplin kurulundadır.

4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a. iddaa Rakipbul Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan takımların iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi zorunludur.   Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir,

b. Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular formaları yok ise öncelikle Saha Koordinatörü’nden takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.

c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir.

d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.

e. Müsabakalar iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır.

f. iddaa Rakipbul Ligi takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde,  yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat  yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda iddaa Rakipbul  Ligi Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.

5. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a. Bir maçta takımların 5 (beş) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, saha koordinatörünün yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır.

b. Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da oyunun durması beklenir.

c. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir.

d. Oyun içinde takımlar, hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi başka bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi oyuncu değişikliği olarak sayılır ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilir.

e. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.

6. iddaa Rakipbul Ligi’NİN GENEL FUTBOL KURALLARINDAN FARKLARI

a. iddaa Rakipbul Ligi’nde, ofsayt kuralları uygulanmaz.Taç kuralı illerin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu uygulama şuan için Samsun, Antalya,Sakarya ve Bursa'yı kapsamaktadır.

b. Genel futbol kurallarının halı sahaya uyumu ve oyuncuların sağlığını ve bu organizasyonun keyif öğesini korumak amacıyla iki ceza arasında yorum gerektiren pozisyonlarda hakemlerin yorumu, daima ağır olan cezadan yana olacaktır.

c. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından  düşmektedir.

Örnek: A takımı hiç oyuncu değişikliği yapmamıştır, kaleci değişikliği de gerçekleştirmemiştir. A takımı oyuncusu Nureddin agresif  hareketlerle oyunu germektedir. Hakem bu tavırların neticesinde sert bir hareket yapacağını öngörerek Nureddin’e beyaz kart verir. Nureddin oyunu terk eder ve yerine Tufan girer. Takım bundan sonra 4 oyuncu değişikliği hakkına sahip olacaktır. Tufan ile 5 dakikalık ihraç süresi biten Nureddin yer değiştirirse bu da oyuncu değişikliğinden düşülecek ve A takımının 3 oyuncu değişiklik hakkı kalacaktır.

d. Kale vuruşundan direk rakip kaleye gol olur.

e. Kaleci degajından direk rakip kaleye gol olur.

f. Kaleciler eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol atması durumunda gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar

g. Başlama vuruşundan direk rakip kaleye bir gol yapılabilir.

h. Yerden kayarak müdahalelerde müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verecektir . Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler serbesttir.

Örnek1:Dışarıya çıkmakta olan topun rakibin topla oynama mesafesinde olmaması durumunda kayarak çıkması engellenmesinde oyun devam ettirilir.

Örnek 2:Atılan pas da rakibin topla oynama mesafesinde olmadan kayarak araya girmesi durumunda oyun devam ettirilir. Ancak rakip takım oyuncuların en ufak bir müdahale şansı var ise oyun kayarak müdahale nedeni ile en direk serbest vuruş ile başlatılır.

Örnek 3:Topla giden oyuncular rakibe tehlikeli olmadan kayarak sut çekmesi oyun kuralları içinde sayılacaktır. Ancak hakem oyuncunun yaptığı bu hareketi tehlikeli olduğu kanaatinde ise en direk serbest vuruş kararı verebilir

Örnek4: Kaleciler ceza alanı içinde topa kayarak müdahale yapabilirler. Ceza alanı dışında diğer tüm oyuncular gibi kayarak müdahale kurallarına uymak zorundadırlar.

Not: Bu kuralın amacı tamamen sertliği ve sakatlanmaları önlemektir. Kuralların uygulanmasında hakemlerimizin yorumunun gerektiği durumlarda genellikle kayarak müdahaleyi yapan takım aleyhine karar vermeleri Disiplin Kurulu tarafından tavsiye edilmiştir. Bu kararı uygulayan hakemlerimize yapılan itirazlar hakemlerimiz tarafından sarı kart ile cezalandırılacaktır.

i. RB21 Ligi’nde yaş üst sınırı 21’dir. Sezon içinde 21 yaşını geçen oyuncula bulunduğu sezon lig ve Play-Off maçlarında oynayabilirler. 2016 yılı Açılış ve Kapanış Sezonu için 1.1.1995 ve sonrası doğumlu olan oyuncular oynayabilecektir.

7. HAKEMLER

a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve hakemin görüş açısında olmayan pozisyonlarda hakemi uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı orta hakem verir.

d. Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.

e. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

8. iddaa RAKİPBUL LİGİ DİSİPLİN KURULU

a. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, iddaa Rakipbul Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır.  Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantı günü, salı ve perşembedir.

b. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, rakipbul.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur veya e-mail yoluyla  tebliğ eder.

c. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.

d. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak , iddaa Rakipbul Ligi’ndeki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulayabilir.Bu ceza kararı iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu’nda oybirliği ile alınır. Sezon içinde benzer  ihlallerin olması durumunda alınan önceki kararlar aynı fikri yönde ise teamül oluşturur ve emsal olarak gösterilip ceza verilebilir. Sonradan oluşan bu karar sezon sonunda kurallara eklenir.

d.1. Oyuncular sosyal medyada, RB FairPlay Organizasyon işleri veya görevlileri hakkında hakaret edemezler. Bu kuralın ihlali durumunda kurul,  takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya men yada ihraç cezası ; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir. İtiraz süresi 48 saattir bu süreden sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

e. Bu talimatın 3. maddesinde tanımlanan 1 profesyonel misafir oyuncu sınırını, 5+2 kuralını veya 9. maddesinde tanımlanan cezalı oyuncu oynatmama kuralının bir maçta ihlal edilmesi durumunda takım hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular maçlar süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Maçlar sırasında rakiplerin çeşitli itirazlarına göre, saha koordinatörü tarafından gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka devam eder. İtiraz süresi 48 saattir, bu süre ivedilikle davranılması gereken  play-off maçlarında,  müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00’ye kadardır.

f. iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Talimatnamesi’ndeki cezalandırma sistemi 3 derecede bütünleşmiştir. Buna göre;

f.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan

1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 4 maçtan 8 maça kadar,

3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

f.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve maç içinde iddaa Rakipbul Ligi yetkilileri tarafından tespit edilen,

1. dereceden sert müdahale (sert iki müdahaleyle sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden sert müdahale (amaç sakatlamak değil, ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 maçtan 9 maç kadar cezaya tabidir.

3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

f.3. Eğer bir oyuncu aşağıdaki ihlalleri yaparsa kırmızı kart gösterilir. Topla bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse(kendi ceza alanındaki kaleci hariç) kırmızı kart gösterilir. Kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse kırmızı kart gösterilir.

g. Oyuncu, iddaa Rakipbul Ligi standartlarının üzerindeki sertliğini art arda tekrarlaması, anti futbola başvurması ve futbol kalitesini bu nedenle düşürdüğünün tespiti durumunda ilk olarak ihtar alır, ikincisinde ise oyundan ihraç edilerek sertliğin derecesine göre 1 ila 3 maç arasında cezalandırılır.

g.1 iddaa Rakipbul Ligi’nde misafir oyuncu olarak bir takımda oynayan oyuncuların 3. Dereceden Fair-Play dışı davranışı nedeniyle kırmızı kart görmesi durumunda misafir olarak oynadığı takım, üç(3) puan silme cezası alır.

h. iddaa Rakipbul Ligi’nde bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu verir.

j. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; mağlubiyet ve -5 puan cezasıdır. Play-Off maçlarında keyfi olarak sahadan çekilmelerde ceza, yeni sezona işler.

k. iddaa Rakipbul Ligi’nde bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu’ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez  yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına ve/ veya takımına; men veya ihraç cezası verebilir.

l. Her takım onaylanmış olan maçına en az 15 dakika önce gelmek zorundadır. Bu, üyelerimizin rahatça maça hazırlanmasını ve daha da önemlisi maçın net 50 dakika oynanmasını sağlar. Ayarlanan maçının saat başında yeşil sahada en az 5 oyuncusuyla ısınmaya ve maça hazır olmayan takımlara 1 ceza puanı uygulaması yapılır. Maçın başladığı saatten en geç 8 dakika sonra sahada santra yapmaya en az 5 kişiyle hazır olmayan takım, maçın sonucuna göre alacağı puandan 2 puan kaybedecektir.

Örnek: A Takımı – B Takımı karşılaşması 4.1.2013 tarihinde X Halı Saha’sında 21.00’de onaylanmıştır. A Takımı tesise gerektiği gibi 20.45’te gelip, soyunma odası hazırlığının ardından 21.00’da saha ziliyle sahaya girip ısınmaya başlamıştır. B Takımı takımı ise tesise 20.59’da gelip, soyunma odası hazırlığının ardından 21.09’de yeşil sahaya çıkmıştır. Bu gecikme, B Takımı hakkıyla ısınmak için yeterli zamanı sağlayamayacağından sakatlık riskini artırır, maçın başlama süresi gecikebileceğinden, asıl dinlenilmesi gereken bölüm olan devre arasında zaman darlığı nedeniyle her iki takım da dinlenemeyecektir. Bu nedenlerden dolayı B Takımı'na 1 ceza puanı uygulaması yapılır. Eğer B Takımı yeşil zemine en az 5 kişiyle 21.15’te çıksaydı, cezanın boyutu 2 puan olurdu.

m. Maçın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için maçına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi’nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.

n. iddaa Rakipbul Ligi’nde iki takım bir sahaya talipse ve birbirileri ile maç yapmakta uzlaşmamışlarsa, o sahada, ilk teklifi yapan takımın değil, teklifine ilk cevap gelip maçı onaylanan ekibin müsabakası oynanır.

o. Onayladığı maçına katılmayan takım için;

o.1. Eğer takımın ilk maçı ise direkt olarak ihraç edilir.

o.2. Eğer takım 1–5 maç aralığında maç yapmışsa; maçtan 24–48 saat öncesi iptallerde mağlubiyet ve  -5 puan cezası, 0–24 saat öncesi iptallerde toplam -15 puan cezası uygulanır.

o.3. 6 ve üzeri sayıda maç yapmış takımlarda ise; maçtan 24–48 saat öncesi iptallerde yalnızca mağlubiyet, maçtan 0–24 saat arası iptallerde mağlubiyet ve - 5 puan cezası uygulanır.

p. Maçına katılım göstermeyen takımın bir sonraki maçına çıkabilmek için iddaa Rakipbul Lig’lerinden mevcut ligin Banka Hesabına Havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekir.

r. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki maçta tamamlamaması durumunda ücreti iddaa Rakipbul Ligi Banka Hesabına Havale edene dek üyeliği dondurulur.

s. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. iddaa Rakipbul Ligi’nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması halinde Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından ihraca kadar ceza verebilir.

t. Oyuncuların, rakipleri ve organizasyon hakkında sosyal medya platformlarında yaptıkları açıklamaların fair-play sınırlarını aşması durumunda söz konusu oyuncular ve takımları iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilir. Kurul, açıklamaların içeriğine göre oyuncuya veya takımına ceza uygulayabilir.

u. iddaa Rakipbul Ligi’nden diskalifiye edilen takımın eski maçlarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki maçlardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “Disk.” yazılır.

v. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakadan en geç 48 saat sonra iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu’na, disiplin@rakipbul.com adresine gönderecekleri e-mail ile yapmak durumundadır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00’ye kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

9. İDDAA RAKİPBUL LİGİ CEZALARININ UYGULANMASI

a. Kendi takımında ceza alma;

a.1. Oyuncu kendi takımında oynarken saha içi/dışı fair-play’i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

Örnek: Yasin 911 takımı oyuncusudur.911  takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. 911 takımı ligde 2 maç yapana dek Yasin hiçbir takımda oynayamaz.

a.2. Cezalı oyuncular takımlarının kapatılması/kapanması  durumunda iddaa Rakipbul Merkez Disiplin Kurulu’nun  onayı ile sezonda 1 transfer hakkı elde edebilirler. Transfer olan oyuncunun cezasını bu takımda tamamlaması halinde, başka takıma transfer  olmasında bir engel yoktur.

b. Misafir olarak oynarken ceza alma;

Oyuncu misafir takımda oynarken saha içi/dışı fair-play’i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı ve misafir takım maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

Örnek: Yasin 911 takımının oyuncusudur. Farz edelim ki Uyar Balata’da misafir olarak oynadığı bir maçtaki hareketiyle 2 maç ceza almıştır. Uyar Balata ve 911 takımı ligde her ikisi de 2 maç yapana dek Yasin hiçbir takımda oynayamaz. (Yalnızca birinin 5 maç yapması bir şey ifade etmemektedir, cezanın bitmesi için her iki takımın da 2 maç yapması gerekir.)

c.  Hiçbir oyuncu cezası tamamlanmadan ligde transfer olamaz.

Örnek: Hasan A Takımı oyuncusudur. A Takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. A Takımı ligde 2 maç yapana dek Hasan hiçbir takımda oynayamaz ve hiçbir takıma transfer olamaz.

d. Cezada zaman aşımı;

Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle maç yapmıyorsa, oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın maç yapmadığı her 15(onbeş) gün, iddaa Rakipbul Ligi cezasının bir azalmasına neden olur. Bu kural 2015 açılış sezonundan itibaren geçerlidir.

Örnek: Ömer A Takımı’nın oyuncusudur. A Takımı'nda oynarken 12.06.2013’te 2 maç ceza almıştır. A Takımı ligde 2 maç yapana dek Ömer hiçbir takımda oynayamaz. Ancak Cengiz’in özel işleri nedeniyle A Takımı uzun süredir maç yapmamaktadır. Bu durumda Ömer’in cezası 12.07.2013’te cezası biter.

e. Cezalıyken alternatif organizasyonlar;

Oyuncu aldığı cezasını ligde tamamlamadan, RB Fairplay Organizasyon’un organize etmiş olduğu hiçbir sportif etkinlikte faaliyet gösteremez.

Örnek: Mustafa, A Takımı oyuncusudur. iddaa Rakipbul Lig’inde oynadığı bir karşılaşmadaki disiplinsizliği nedeniyle 2 maç ceza almıştır. iddaa Rakipbul Ligi kurallarına göre Mustafa, cezasını liginde tamamlamaksızın RB Fairplay Organizasyon’un organize ettiği hiçbir müsabakada cezası dolana kadar forma giyemeyecektir.

fiddaa Rakipbul Ligi'nde kırmızı kart gören oyuncular, kırmızı kart gördüğü dakikaya kadar oynadığı süre geçerli sayılacaktır. Kırmızı kart gördüğü ana kadarki süre 250 dakika oynama süresine dahil olacaktır.

10. HALI SAHALARIN FİZİKİ ÖZELLİKLERİNDEN DOĞAN FARKLAR

a. Tüm halı sahalar:

a.1. Tüm halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.

a.2. Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder.

a.3. Tel kenarında rakibe yapılan şarjların veya bir tarafın tel kenarında kalmasından dolayı dezavantajı bulunup sağlığının tehlikeye girdiği ikili mücadelelerde hakem yorumu daima cezaya yönelik olacaktır. (Faul, sarı kart, kırmızı kart)…Oyuncu telleri tutup kendine avantaj sağlarsa bu oyuncunun takımı aleyhine en direk serbest vuruş verilir.

b. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha’lar:

b.1. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha’ların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.

b.2. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.

c. Açık/Üstü filesiz Halı Sahalar:

c.1. Bu halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.

d. Kapalı Halı Sahalar;

d.1. Kapalı halı sahaların üzeri geneli çelik yapı iskeletleri ile çevrilidir. Bu çelikten kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.

 

 

11. PLAY-OFF KURALLARI

a. Play-Off ve lig sürecinde alınan cezalar, Play-Off sürecinde oynanacak hazırlık maçları ile düşürülemez ayrıca eski sezonda görülen kartlar ve alınan cezalar yeni sezonda devam eder, yeni sezon sebebiyle affedilmez. iddaa Rakipbul Ligi’nde bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu Play-Off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki (Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir) puan durumuna göre sıralamada ilk 12’de bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan fikstürle Play-Off maçlarını oynarlar. Eliminasyon usulü oynanan bu seride ilk 4 takım direkt çeyrek finale yükselir. Çeyrek finalde oynamak için 5&12, 6&11, 7&10, 8&9. takımlar maç yaparlar. Çeyrek finalde 1.&8-9’un galibi, 2.&7-10’un galibi, 3.&6-11’in galibi, 4.&5-12’nin galibi yarı final maçı oynarlar. Kazananlar yarı finale çıkar. Yarı finalde 1/8-9’un galibi 4/5-12’nin galibiyle, 2/7-10’un galibi 3/6-11’in galibiyle eşleşir. Bu eşleşmelerde galip gelen taraf finale çıkar. Konferans uygulamasının olduğu illerde konferans içi Play-Off’lar yukarıdaki düzende oynanır. Ardından Konferans Şampiyonları eleme usulü il şampiyonunu belirlerler.

a.1. İllerdeki konferans sayıları nedeni ile Disiplin Kurulu Onayı ile bazı illerde kura çekimine gidilebilir. Bu durum takımlara önceden www.rakipbul.com sitesi üzerinden duyurulur.

b. Play-Off katılımcılarından herhangi biri, Play-Off tarihinden en az 2 gün önce Play-Off’lara katılmayacağını resmen, iddaa Rakipbul Ligi ili yetkilisine açıklarsa, Play-Off dışında kalan, Play-Off adaylık sürecinde adaylığını açıklayan, iddaa Rakipbul Ligi’nde en az 6(altı) maç yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip Play-Off’da mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde ekip, iddaa Rakipbul Ligi hükmen mağlubiyet prosedürünce işlem görür.

c. iddaa Rakipbul Ligi’nde aynı puanda olan 2 takım arasındaki sıralamada sırasıyla puan, averaj, gol, yapılan maç sayısı, maç sayısı aynıysa galibiyet sayısı dikkat alınır. Bu iki sayı eşitse iki takım aralarında maç yaparak üst sırada kimin yer alacağını belirler.

d.Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, Play-Off’lar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur.  Play-Off’ta oynayacak oyuncular iddaa Rakipbul Ligi’nde, kendi takımlarında, en az 5 maç 250 dakika as veya misafir olarak sahada yer almak zorundadırlar.

Örnek: Volkan Britannia’nın kadrosundaki bir oyuncudur. Volkan sakatlık  vs. problemler nedeniyle o yıl Britannia’da hiç oynama şansı bulamamıştır. Britannia Play-Off’lara kaldığı takdirde Volkan Play-Off’larda oynayamaz. Bunun sebebi aşağıda sözü geçen f.1 kuralıdır.

Örnek: Uğur F.C Pranhas’ın kadrosundaki bir oyuncudur. Sezon boyu Britannia’da misafir olarak 20’nin üzerinde maça çıkmıştır. Britannia Play-Off’lara kaldığı takdirde Uğur Play-Off’larda F.C Pranhas adına oynayamaz. Her takım Play-Off’larda yalnızca kadrolarındaki oyuncuları oynatabilir.

d.1. Play-Off sürecinde 250 dakika kuralı ile ilgil olarak Rakipbul Merkez Disiplin Kurulu'na, kuralların gerektirdiği süre içerisinde (ertesi gün saat 17.00) itiraz edildiğinde rakip takımın, geçmişe ait tüm maçları titizlikle incelenerektir. Herhangi bir usulsüzlük görüldüğü taktirde, geçmiş maçlarla ilgili olarak 48 saat kuralına bakılmaksızın yapılan şikayetlerde hükmen mağlubiyet kararı verilecektir. Bu kural ile ilgili yapılan itirazlarda, daha önce oynanan maçlarla ilgili olarak takımlar (zamanında itiraz yapılmadığı için) hak talep edemez.

d.1.1.Bu karar, geçmiş maçlarda kadroya yazılan oyuncunun daha sonra asıl oyuncu olmadığı, kaçak olarak oynadığı tespit edilirse uygulanacaktır.

d.1.2. Usulsüzlük yapan takım şampiyon olsa dahi ertesi gün kurallarımızda belirtilen itiraz süresi içerisinde (ertesi gün saat 17.00) şikayet geldiği takdirde, yapılan incelemeler doğrultusunda şikayet haklı bulunursa, usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma iade edilecektir.

d.1.3. Kadroda usulsüzlük yaptığı tespit edilen takımlar tüm oyuncuları ile birlikte 1 sezon boyunca (Açılış veya Kapanış Sezonu) tüm Fairplay organizasyonlarından men edilecektir. Takip eden sezonda lige -10(on) puan ile başlayacaktır.

e. Bir takımın Play-Off adayı olabilmesi için adaylığını sezon başında açıklanan takvimde belirtilen tarihe dek açıklamakla yükümlüdürler. Play-Off’a aday olduğunu belirtilen tarihte açıklamayan takım, ligdeki pozisyonu ne olursa olsun Play-Off’a kesinlikle katılamaz.

f. RakipBul Play-Off Adaylık Prosedürü:

f.1. Play-Off adaylık son açıklanma tarihinden itibaren Play-Off adaylık prosedürü başlar. Bir takımın Play-Off adaylığını açıklayabilmesi için o sezon ligde en az 6 maç yapmış olması gerekir. Play-Off’ta oynayacak oyuncular iddaa Rakipbul Ligi’nde, kendi takımlarında, bulunulan sezon içerisinde, en az  250 dakika sahada as veya misafir oyuncu olarak yer almak zorundadırlar

f.2. Herhangi bir takımla üst üste iki kez veya bir takımla 7 gün içerisinde iki kez maç yapamazlar.

f.3. iddaa Rakipbul Ligi’nde o sezon en az 2 maç yapmış ekiplerle maç yapabilirler.

f.4. Üst üste en fazla 2 tane Play-Off adayı olmayan ekiple maç yapabilirler.

f.5. Günde en fazla 1 maç yapabilirler.

f.6. Adaylık prosedürüne göre maç alımlarında olası maç iptalini en az 5 gün (120 saat) içerisinde gerçekleştirilmediği takdirde o takıma hükmen mağlubiyet uygulanır.

f.7. İki takım birbiriyle en fazla 5 maç yapabilir. Beşinci maçtan sonra kendi aralarında yapacakları maçlarda puan alamayacaklardır.

g. Play-Off sürecinde yapılan hazırlık maçlarında oyuncuların aldıkları maç cezaları düşmez.

h. Açılış veya Kapanış Sezonu Play-Off maçlarında kırmızı kart gören oyuncular,  cezasını sadece ilgili sezonun Play-Off maçlarında çekebilir. Herhangi bir hazırlık maçı veya yeni sezon maçı ile cezasını çekmiş sayılmazlar. Bu kuralın ihlali sonucunda, kurallarda belirtilen sürede (ertesi gün saat 17.00) yapılan itirazlar değerlendirmeye alınacak, başvurukar haklı bulunduğu taktirde hükmen mağlubiyet kararı uygulanacaktır.

12.  TÜRKİYE FİNALLERİ & KURALLARI

a. Türkiye Finalleri, iddaa Rakipbul Ligi'nin o yılki Türkiye Şampiyonunu belirleyen turnuvadır.

b. Bu iki sezonun şampiyonunun yıl sonundaki maçı ise Türkiye Finalleri'ne katılacak olan takımı belirler. Bu maçın adı “Vize Maçı”dır. Eğer Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şampiyonu aynı takım ise, bu maç oynanmaksızın şampiyon, Türkiye Finallerine gider.

b.1. Açılış Sezonu'nda şampiyon olan takım eğer Kapanış Sezonu'na katılmazsa, Kapanış Sezonu'nda 5(beş) transfer hakkına sahip olacaktır. Sadece yapmış olduğu yeni transferlerde 5(beş) maç 250 dakika kuralı aranacaktır. Açılış Sezonu'nda görev alan oyuncuların, Açılış Sezonu'nda 5(beş) maç 250 dakika kuralına uygun olmaları yeterlidir.

b.2. Yapmış olduğu transferlerin veya kadroda bulunan oyuncuların Açılış yada Kapanış sezonunda 250 dakika oynamış olmaları yeterlidir.

c. Türkiye Finalleri'nde, mevcut iddaa Rakipbul Ligi oyun kurallarına istinaden belli noktalarda değişiklikler vardır. Bunlar:

c.1. Maçlarda taç uygulaması vardır. Taç kullanımı elle yapılır. Taç atışından direkt gol olmaz. 

c.2. Maçlar gruplarda 10'ar dakikadan 2 devre halinde oynanır. Çeyrek final ve yarı finalde 15'er dakikadan 2 devre halinde oynanır. Final maçı 20’şer dakikadan 2 devre halinde oynanır.

c.3. Gruplarda maçların berabere bitmesi halinde önce genel averaj, ardından ikili ve üçlü averaj onlarında eşit olması durumunda, takımların attığı gol, yediği gol, sarı ve kırmızı kartları kontrol edilecektir. Hepsinin eşit olması durumunda kura ile sonuç belirlenecektir.

c.4. Maçlarda krampon giyilmesi yasaktır, (çim sahada yapılan organizasyonda vidalı krampon hariç krampon giymek serbesttir).

c.5. Finallere katılacak takımların formalarının olma zorunluluğu vardır. Forma, şort, tozluk, uyumu tüm oyuncularda aynı olmak zorundadır. Hakem kontrolünden geçmeyen oyuncular sahaya çıkamaz. Eşofmanların sırt kısmında, takımın şampiyon olduğu ilin ismi yazılmalıdır.

d. Türkiye Finalleri'nde takımlar önce  gruplara ayrılır. 4 adet 4'lü grup vardır. Gruplarda takımlar kendi aralarında maç yaparlar. Maçlar rövanşsızdır. 3'lü gruplardan çıkacak olan ilk 2'şer takım, çeyrek finalde eşleşirler. Gruplardan sonraki maçların tamamı tek maç üzerinden ve eliminasyon sistemi üzerinden oynanmaktadır.

e. Türkiye Finalleri Kuralları’nın maddeleri ve prosedürü, yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Değişiklik göstermesi halinde tüm takımları bilgilendirme adına rakipbul.com’dan yapılacak bir haberle tüm takımlar bilgilendirilir.

13. ÖDÜLLER

a. iddaa Rakipbul Ligi’nde yıl sonundaki vize maçından galip ayrılan takım, yeri, sezon içinde açıklanan iddaa Rakipbul Türkiye Ligi Finalleri’ne ücretsiz olarak götürülüp konakladıktan sonra diğer il şampiyonlarıyla Türkiye Finalini oynar. Bu finali kazanan ekip, iddaa Rakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu sıfatıyla, İtalyan yapımı, bu şampiyonaya özel olarak tek parça üretilen kupayı almaya ve EMF Avrupa Halı Saha Şampiyonası'nda ülkemizi 8 oyuncusuyla temsil etmeye hak kazanır.

b. iddaa Rakipbul Liginde ödül kazanan takımların, bu ödülleri başka bir takıma devretme hakları yoktur.

14. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI

a. iddaa Rakipbul Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi RB Fairplay Organizasyon’a aittir.

b.  RB Fairplay Organizasyon'un, iddaa Rakipbul Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c. iddaa Rakipbul Ligi’ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.

e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.

f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.rakipbul.com'da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.

h. www.rakipbul.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

i. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

15. SAĞLIK

a. iddaa Rakipbul Ligi’nde katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

16. GÜVENLİK

a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

17. mini Football Night

a. miniFootball Night, en az 8 takımın katılımıyla Pazar geceleri oynanan mini bir turnuvadır. Normal maçların aksine gece sonunda ekstra puanlar verilir ve kazanan takım mini bir kupa kazanır. 

b. miniFootball Night, iddaa Rakipbul Ligi maçı değildir ancak turnuva sonunda takımlar puan kazanmaya hak kazanır: Mini futbol Night’a katılan takımlara turnuva sonucunda:

    1.olan takıma 9 puan

    2.olan takıma 7 puan

    3.olan takıma 5 puan

    4.olan takıma 3 puan verilir.

c. Geceye katılacak takımların kaptanları, kura çekim saatinden 30 dk önce sahada olmak zorundadırlar. Kura çekim saatinde sahada olmayan takım kaptanlarının kura çekim sonuçlarına itiraz hakkı bulunmamaktadır.

d. Müsabaka saatinde sahada hazır halde bulunmayan takımlar hükmen mağlup sayılacaklardır.

e. Takımların bir maçta toplam 3 oyuncu değiştirme hakları vardır.

f. Müsabakalarda ceza gerektiren ihlaleri yapan oyuncular;

f.1. 2.sarı karttan kırmızı kart gören oyuncular en az 1 maç oynamama cezası alacaklardır. İkinci sarı karttan kırmızı kart gören oyuncuların sahayı terk ederken yapacakları fairplay dışı davranışlar cezalarının artmasına neden olacaktır.

f.2. Direk kırmızı kart gören oyuncular en az 2 maç oynamama cezası alacaklardır. Sahayı terk ederken yapacakları fairplay dışı davranışlar cezalarının artmasına neden olacaktır.

f.3. Oyuncuların rakiplerine yapacakları 2. ve 3 derece Fairplay dışı davranışları(Oyuncuların müsabaka içinde hakeme veya rakibine yapacakları ağır hakaretler) ve 2. ve 3. derece sertlikleri(kasıtlı olarak rakibe yapacakları sakatlamaya yönelik hareketlerinde)Disiplin Kuruluna sevk edilecektir.Oyunculara verilecek cezanın miniFootball Night müsabakalarında tamamlanmamış olmaması durumunda kalan cezalarını iddaa Rakipbul Ligi'nde tamamlayacaklardır..

f.4. miniFootball Night'ta, 3.dereceden Fairplay dışı davranışları nedeniyle ya da 3. derece sert müdahaleleri nedeniyle kırmızı kart gören oyuncuların takımları, o sezon bir daha miniFootball Night'a katılamayacaklardır.     

g. miniFootball Night’da 5+2 misafir kuralı geçerlidir

h. miniFootball Night’a katılan oyuncular kendi takımında veya misafir olarak sadece bir takımda oynayabilirler.

18. AVRUPA HALI SAHA ŞAMPİYONASI (miniEuro)

a. Türkiye Şampiyonu olan ekibin kaptanı, miniEuro'da mücadele edecek takım için 8 oyuncu bildirimi yapabilir. Bu oyuncuların play-off kadrolarında bulunma zorunluluğu yoktur.

b. Şampiyon takımın bildirdiği 8 oyuncudan sonra geri kalan 4 oyuncu ise Türkiye Şampiyonu olan ekibin şehrinde yapılacak olan seçmelerle belirlenir.

c. 4 takviyeyle birlikte ortaya çıkan ekip, iddaa Rakipbul Ligi tarafından atanacak olan Resmi Antrenör nezaretinde 2 ay boyunca çalışmalarını sürdürecek ve miniEuro'ya antrenörüyle gidecektir. Takımdaki teknik kararların yetkisi antrenörde olacaktr.

d. Şampiyon olan takımın şehrinde o sene Açılış ve Kapanış Liginde Play-Off Konferans Yarı Finali oynama başarısı göstermiş her takımın kaptanı seçmelere 2 oyuncusunu yollama hakkına sahiptir. Bu oyuncuların 2 dönemdeki kadrolarının en az birinde olması gerekir.

e. Hem Açılış hem de Kapanış Liginde Yarı Final başarısı gösteren takım, seçmeler için 4 oyuncu bildirme hakkına sahiptir.

f. Türkiye Şampiyonu olan takımın kadrosunda bulunup takım listesine adı bildirilmeyen oyuncuların, oynadıkları Play-Off Yarı Finalinden ötürü seçmeye katılma hakları vardır. Kaptan 8 asın dışında, seçmelere aday gösterdiği 2 kişiyi bildirme hakkına sahiptir.

g. Seçmeler, iddaa Rakipbul Ligi tarafından belirlenecek futbol adamları heyeti tarafından yapılacak olup, 2 aşamalı olarak gerçekleşecektir. İlk seçmelerin ardından çalışmalar başlayacak, daha sonra kadro son şekline 2. seçmeyle birlikte gelecektir.

h. Tüm bildirimlerde tek yetkili www.rakipbul.com'da resmi olarak takım kaptanı olan kişidir.

19. MASTERLER KONFERANSI

a. 1981 veya öncesi doğumlu olanlar bu konferansta oynayabilir.

b. İki misafir oyuncu oynatılabilir ve iki misafir 1986 veya daha öncesi doğumlu olabilir.

c. Bu konferans Adana, Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Sakarya’da açılacaktır.

d. iddaa Rakipbul Ligi’ndeki ilk 5 maç misafir sınırlaması olmaması kuralı aynen uygulanır ancak b bendinde belirtilen 1986 veya daha erken doğumlu olma kuralı aranır.

e. Masterlar Konferansı da iddaa Rakipbul Ligi’nin diğer konferanslarıyla aynı statüde olup 12’li Play-Off düzeniyle oynanacaktır.

f. Masterlar Konferansı’ndaki takımlar diğer konferans takımlarıyla da maç yapabilirler ancak yaş kuralı her maçlarında aranır.

g. Masterlar Konferansı’nda yer alan her takım maç öncesi kimlik ibraz etmek zorundadır. Kimliğin unutulması durumunda ertesi gün sonuna kadar ilgili kimlik yetkililere dijital yollarla gönderilmelidir.

h. Kimliği yanında olmayıp ertesi gün resim göndermeyen takımlara hükmen mağlubiyet kuralı uygulanır.

20. RB21 KONFERANSI

a. 01.01.1995 ve sonrasında doğanlar RB21'de oynayabilir. 31.12.1994 ve öncesinde doğmuş olanlar RB21 yaş haddini aşmaktadır, dolayısıyla RB21'de oynayamazlar.

b. RB21 takımları Play-Off’lar hariç iki misafir oyuncu oynatabilirler ancak onlarında yaşlarının a bendinde yer alan kurala uyması gerekir.

c. RB21 Konferansı da iddaa Rakipbul Ligi’nin diğer konferanslarıyla aynı statüde olup 12’li Play-Off düzeniyle oynanacaktır.

d. RB21 Konferansında oynayan takımlar diğer konferans takımlarıyla maç yapabilir. Ama yaş kuralı her maçta geçerlidir.

e. RB21 il şampiyonu olan takım, şehrini 2017 Türkiye Finalleri’nde temsil etmeye hak kazanır.

f.1. Açılış Sezonu'nda şampiyon olan takım eğer Kapanış Sezonu'na katılmazsa, Kapanış Sezonu'nda 5(beş) transfer hakkına sahip olacaktır. Sadece yapmış olduğu yeni transferlerde 5(beş) maç 250 dakika kuralı aranacaktır. Açılış Sezonu'nda görev alan oyuncuların, Açılış Sezonu'nda 5(beş) maç 250 dakika kuralına uygun olmaları yeterlidir.

f.2. Yapmış olduğu transferlerin veya kadroda bulunan oyuncuların Açılış yada Kapanış sezonunda 250 dakika oynamış olmaları yeterlidir.

 

Final Yolu
Rakipbul K.A.P.
geri ileri
rakipBUL