Giriş Tarihi: 00.00.0000 - 00:00

Yılın Bombası: KONFERANS SİSTEMİ!

Sizlerin görüşleri çerçevesinde 2012'ye de yeni projelerle giren RakipBul Türkiye Halı Saha Ligi'nde Konferans Sistemi ligin seyrini değiştirecek. İstanbul ve İzmir'le başlayacak furya, yakında tüm Türkiye'de...

- “Konferans” Nedir?
Konferans, RakipBul Halı Saha Ligi'nin bir ilde coğrafik açıdan bölünmesidir. Bu nispette, takımlar bulundukları ilçelerine göre konferanslara ayrılırlar.
 
- Hangi illerde “Konferans” sistemi uygulanmaktadır?
2012 Açılış sezonuyla birlikte, takım sayısının en fazla olduğu İstanbul ve İzmir ile başlayacak konferans sistemi ilerleyen sezonlarda diğer illerimizde de uygulanacaktır.
 
- “Konferans”ın Gruptan farkı nedir?
Dünya futbolunda takımların gruplara ayrıldığı turnuvalarda takımlar maçlarını grup içinde yaparlar. NBA’den esinlenerek ilk kez Türk Futboluna entegre edilen “Konferans” sisteminde ise, takımlarımız, yine eskisi gibi kendi illeri içerisinde istedikleri rakiple maç alabilecekler. Yani illaki maçlarının tamamını kendi konferanslarındaki takımlarla oynamak zorunda değiller.
 
- “Konferans” dışından takımlarla istediğim kadar maç yapabilir miyim?
Konferans dışından takımlarla maç yapabilme kısıtlaması yalnızca Play- Off döneminde bulunmaktadır. Play - Off döneminde konferans dışından en fazla 3 rakiple maç yapabilirsiniz. Buna rağmen Play Off dönemi haricinde “Konferans”ınız dışından takımlarla dilediğiniz kadar maç yapabilirsiniz.

 
- Peki, işleyişte ne fark edecek?
Esasen, sezon içi işleyişte hiçbir fark olmayacak. Kendi iliniz içerisinde eskisi gibi maçlarınızı alıp oynayabileceksiniz. Kendi “Konferans”ınızdan veya dışarıdan bir ekiple maç yapsanız da puanınız yine eskisi gibi eklenecek ama puan yarışında kendi “Konferansınız”daki takımlarla aynı puan cetvelinde olacaksınız. Tek dikkat etmeniz gereken kendi “Konferans”ınız dışından üst üste en fazla 3 rakiple maç yapabilme kuralını unutmamak.
 
- Hangi “Konferans”ta olduğuma nasıl karar veriliyor?
Bir takımın hangi konferansa dahil olacağı, tamamen ilçesiyle alakalıdır.
Ekip, hangi ilçeden lige katılmışsa o ilçenin dahil olduğu Konferansa otomatikman dahil olur.
İşte Konferanslar ve içerdikleri ilçeler: 
Bakırköy Konferansı: Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, K.Çekmece, Güngören, Zeytinburnu
Bayrampaşa Konferansı: Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Fatih, Arnavutköy, Esenler, Sultangazi
Beylikdüzü Konferansı: Avcılar, Beylikdüzü, Silivri, Başakşehir, Esenyurt, Büyükçekmece, Çatalca
Beşiktaş Konferansı: Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Sarıyer
Kadıköy Konferansı: Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir, Beykoz
Maltepe Konferansı: Maltepe, Tuzla, Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy, Şile, Adalar

Güney Konferansı: Balçova, Güzelbahçe, Narlıdere, Konak, Karabağlar, Torbalı, Gaziemir, Menderes, Seferihisar, Selçuk, Urla, Çeşme
Kuzey Konferansı: Çiğli, K.Yaka, Bayraklı, Buca, Bornova, Aliağa, Bayındır, Foça, Kemalpaşa, Menemen, Bergama, Beydağ, Dikili, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire
 
- Takımımın ilçesini, takım kurarken yanlış seçmişim. Ne yapmalıyım?
Sezon içinde 3. maçına çıkana dek her takımın ilçesini değiştirme hakkı vardır. Ancak, bir ekip, o sezonda 3. maçına çıktığı anda ilçe bilgisini değiştirme hakkını kaybeder. 
  
- “Konferans”lı illerde şampiyon nasıl belli olacak?
Tıpkı eski düzendeki gibi “Konferans”ların ilk 7 sırasındaki ekip Altın Kupa için, 8-14. sıralardaki 7 ekip de Gümüş Kupa için kendi “Konferans”ı içinde Play-Off oynayacak. Ardından;
 
İzmir’de Kuzey ve Güney Konferanslarının Play-Off Şampiyonları, Büyük Finali oynayarak Temmuz’da Açılış Liginin, Aralık’ta ise Kapanış Ligi'nin Şampiyonlarını belirleyecekler.
İstanbul içinse 6 konferans bulunuyor. Beylikdüzü, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Kadıköy, Maltepe. Bu ilimizde de tüm takımlar önce “Konferans” içi Play-Off’ları oynayıp6 tane Altın, 6 tane de Gümüş Kupa Şampiyonu çıkaracaklar. Ardından Batı Konferansları Şampiyonları (Beylikdüzü, Bayrampaşa, Bakırköy) ve Doğu Konferansları Şampiyonları (Beşiktaş, Kadıköy, Maltepe) kendi aralarında üçlü final oynayarak birer birinci çıkaracaklar. Neticede ortaya çıkacak Batı ve Doğu Konferans Şampiyonları Temmuz’da İstanbul Açılış Sezonu Finalini, Aralık’ta ise İstanbul Kapanış Sezonu Finalini oynayacaklar. 
 
- “Konferans” uygulaması takımlara ne fayda sağlayacak?
“Konferans” uygulaması, geçmişteki sezon sonlarında takım kaptanlarıyla birebir yapılan toplantılardan alınan görüşler dikkate alınarak birçok sorunu kökten çözümleme amacıyla ortaya çıkarılmış bir uygulamadır. İşte siz, üyelerimize yansıyacak olumlu yönleri:

PLAY-OFF ARTIK HERKESE YAKIN

 1. Bu uygulama ile her şeyden önce büyük kapasiteli illerimizde sıkça rastladığımız 500-600 takımlı lig tablosu yerine, genellikle 100 takımın altında ve tüm takımların Play-Off’a kalma umutlarının olabileceği bir tablo yaratılması amaçlandı. Geçmiş yıllarda, birçok kaliteli ekibimizin özellikle son haftalarda maç sayısını yükseltememesi nedeniyle Play-Off çizgisinin altına düştüğü tespit edildi. Play-Off’u hakeden birçok ekip, bu yarışın dışında kaldı. İşte, bu yeni sistem ile Konferanslı illerimizde, sezon içinde, haftada istikrarlı olarak 1 maç yapan, başarılı bir ekip için Play-Off’lar artık çok daha yakın ve ulaşılabilir bir hedef olacak. Ve hakikaten iyi oynayan ekibin, öncelikle kendi konferansında, daha sonra da ilinde şampiyon olmak için hiçbir engeli kalmayacak.

PLAY-OFF YARIŞI ÇOK DAHA ÇEKİŞMELİ

2. Play-Off çizgisinin altında kalan ekiplerson haftalarda maç yapmak istiyor, ama çizginin yukarısındaki ekipler yerlerini garantiledikleri için onlarla maç yapmak istemiyorlar ve Play-Off’a kalma dönemlerinde lig bir anlamda kilitleniyordu. Bu sistem sayesinde, yukarı çıkmak için maç yapmak isteyen bir ekip, kendi konferansındaki tüm takımlar onunla maç istemeseler bile, başka bir konferansa gidip, oradan kendisine, tıpkı kendisi gibi puana ihtiyacı olan bir takım bulup onunla maç yapabilecek. Böylece ligin heyecanı tüm takımlar
için eşit olarak son ana dek sürecek.

SEMT İÇİ REKABET ARTIYOR

3. Türkiye çapında, amatör futbolda, açık ve net bir biçimde çığır açan RakipBul Türkiye Halı Saha Ligi, ulusal bir heyecan yaratmanın yanısıra, metropollerimizde, yerel, nostaljik, semt içi rekabeti de tekrar canlandıracak. Semt içinde büyüklerimizden gördüğümüz o tatlı rekabet tekrar sahalara yansıyacak. Örnek vermek gerekirse,Bayrampaşalı artık sezon içinde Bayrampaşalıyla yarışacak ve oradan çıkacak şampiyon bir anlamda tüm İstanbul’da ve Türkiye’de artık Bayrampaşa’yı temsil eder hale gelecek.

İSTANBUL’DA SINIRLAR KALKTI

4. Bu sistemle birleşip tek bir il haline gelen İstanbul’da artık sınırlar kalktı! Anadolu yakasında maç yapmak isteyen Avrupa yakalı takım, oradan istediği takımla maç yapabilecek, aynı avantaj Anadolu yakasındaki ekiplerimiz için de geçerli olacak.

RAKİPBUL YİNE ÖRNEK OLACAK

5. Türk futboluna Play-Off kavramını tam 6 yıl önce getiren, bugün Süper Lig’de uygulanacak sistemi yıllar öncesinden öngören RakipBul Türkiye Halı Saha Ligi,bu sistemiyle de pek çok profesyonel lige yine örnek olacak.