Kural Kitapçığı

1. GENEL İŞLEYİŞ
a. iddaa Rakipbul Ligi, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiple keyifli maçlar yaptırarak bu maçlarında profesyonel bir atmosfer yaratan Türkiye'nin en büyük halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada maç yapma teklifinde bulunabilirler. Yapılan maçlar neticesinde takımlar, puan ve seviyelerine göre çeşitli renklere ayrılırlar. Bu sistem size teklif yapacağınız takımın gücü hakkında bilgi verir.
b. Her takım lige 10 puanla başlar. Galibiyette alınan puan rakibin gücü ile doğru orantılıdır. 10-19 puan aralığındaki takımlar yeşil, 20-39 puan aralığındaki takımlar kırmızı, 40 puan üzerine çıkan takımlar ise siyah renk kategorisinde yer alırlar. Siyah bir takımı yendiğinizde 5 puan kazanıyorken, kırmızı takımı yendiğinizde 4, yeşil takımı yendiğinizde 3 puan kazanırsınız. Unutulmamalıdır ki iddaa Rakipbul Ligi, heyecanı risk ile buluşturan bir sistemdir. Genel puan değerlendirmelerinin aksine iddaa Rakipbul Ligi'nde mağlubiyette puan kaybı yaşanmaktadır. Bu sayede sıralama her an değişebilmekte ve heyecan hep maksimum seviyede kalmaktadır. Puan kaybı ise rakibin gücü ile ters orantılıdır. Yani mağlup olunan rakip ne denli güçlü ise kaybedilen puan o denli az olur. Siyah bir takıma yenildiğinizde 1 puan kaybediyorken, kırmızı takıma yenildiğinizde 2, yeşil takıma yenildiğinizde ise 3 puan kaybedersiniz.
c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 10 puanın altına düşmez. Eğer herhangi bir mağlubiyet sonucu takımın puanı 10'un altına düşerse, sistem puanı otomatik olarak 10'a çıkarır. Eğer takımın bir önceki sezondan ya da yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.
d. iddaa Rakipbul Ligi'nde bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 veya üzeri maç yapmış ise, o takım ertesi ayın 1'i ile 15'i arasında 10 bonus puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda play-offların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), play-offların öncesindeki maçları kapsamamaktadır.
e. iddaa Rakipbul Ligi'nde illerde Konferans Sistemi uygulanmaktadır. Konferans Sistemi, iddaa Rakipbul Ligi'nin ilde coğrafik açıdan bölünmesidir. Takımlar bulundukları ilçelere göre konferanslara ayrılırlar. Takım kendi konferansından veya başka bir konferanstan bir takımla maç yapsa da puan yarışında kendi konferansındaki takımlarla mücadele eder. Konferans Sistemi hakkında daha kapsamlı bilgi için https://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/YilinBombasiKonferansSistemi/6991 haberini ziyaret edebilirsiniz.
f. iddaa Rakipbul Ligi, yılda 2 sezon olmak üzere Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Temmuz ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Ağustos ayında puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonlarına kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar play-Off maçlarıyla beli olur. Daha önce açıklanmış olan tarihte öncelikle konferanslarda içi play-off maçları oynanır. İlgili ilde konferans sistemi yoksa direkt il genel play-off maçları oynanır. Bu maçlara katılma hakkı kazanmak için, lig sıralamasında ilk 12'de yer almak gerekmektedir. Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir. İlk 12’nin play-off eşleşmeleri https://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/199446 haberindeki gibi olacaktır.
g. İki takım bir sezon içerisinde birbirleriyle en fazla 5 maç yapabilir. Beşinci maçtan sonra kendi aralarında yapacakları maçlarda puan alamazlar, hazırlık maçı statüsünde oynanır.
h. Temmuz ayında sonlanacak olan Açılış Sezonu'nun ve Aralık ayında sonlanacak Kapanış Sezonu'nun ardından bu 2 sezonun şampiyonları, kendi aralarında "Vize Maçı" yaparlar ve kazanan Türkiye Finalleri'nde mücadele etme hakkı kazanır. Türkiye Finalleri ile ilgili tüm detaylı bilgiler kural kitapçığının 12. Maddesinde bulunur.
i. iddaa Rakipbul Ligi'ne herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.
j. iddaa Rakipbul Ligi belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.
 
2. TAKIM İSİMLERİ
a. Takımlar özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici, vb. takım isimleri konulamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gerektirdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlardan iddaa Rakipbul Ligi sorumlu kabul edilmeyecektir. Olası bir zarar sonucu iddaa Rakipbul Ligi zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.
b. Organizasyon komitesi uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım iddaa Rakipbul Ligi müsabakalarında yer alamaz.
c. Sitedeki maçların güvenli, huzurlu ve centilmence geçmesi için kayıtlarda son kararı iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan olumsuzlukları, centilmenlik dışı davranışları veya maç ücretindeki pürüzleri ve sorumsuzlukları nedeniyle son kayıt kararını iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tayin eder.
d. Bir takım isminin bu maddenin a. bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğu sonradan ortaya çıkarsa ilgili takıma iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu, takıma ismini değiştirmesi için 3 gün süre verir. Bu süre içerisinde takım ismini değiştirmezse derhal ligden ihraç edilir.
 
3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ
a. iddaa Rakipbul Ligi'ne 15 yaş üstündekiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.
b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.
c. Takım kadroları en fazla 12 oyuncudan oluşur. Maçlar 7'şerli takımlar halinde oynanacaktır. (Maçın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını maç alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz takım kaptanlarına ileteceklerdir.).
d. 5+2 kuralına göre, her takımın lig başlangıcından itibaren takımını sabitleyip oluşturabilmesi adına 5 maç izin verilir. Ekip, sezonun ilk 5 maçında sahaya sınırsız misafir oyuncuyla çıkma serbestisine sahiptir. 6. maçına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 12 kişilik kadrosunu rakipbul.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.) ve bu kadro sezon sonuna dek sabit kalır. (Transfer hakkı saklıdır.) 6. maçından başlayarak bu etaptan sonraki maçlarında kadrosu haricinde yalnızca 2 misafir oyuncu oynatabilir. 8'erli oynanan maçlarda ise misafir oyuncu sayısı en fazla 3’tür. Her takım, rakibinin bu limiti aştığına dair rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep edebilme hakkına sahiptir.
e. Sezon içinde, takım kadroları, bu maddenin d bendinde anlatıldığı üzere takımın 6. maçının ardından sabitlenir ve takıma yalnızca 2 misafir oyuncu hakkı tanınır. Bu andan itibaren Transfer Sezonu kapanışına (Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu için bu tarihler yılın genel takviminde açıklanır ve iddaa Rakipbul ligi web sitesi üzerinden ilan edilir.) kadar bir takımın 5 transfer hakkı bulunur. Bu transfer hakkı, transfer sezonu kapanışına kadar kullanılabilir.
f. Bir takım, maç içerisinde oyuncu değişikliği, sakatlık vs. nedenlerle misafir oyuncu sayısını 2'nin üzerine çıkaramaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse:
A Takımı sahaya Nalbant – Burak – Rafi – Kaan – Cem (As oyuncular) – Deniz – Taner (Misafir oyuncular) yedilisiyle çıkmıştır. As oyunculardan Rafi'nin sakatlanması halinde yerine bir başka misafir oyucu Buğra giremez çünkü misafir oyuncu sayısı Buğra ile birlikte 3'e çıkacaktır.
g. Bir takım, iddaa Rakipbul Ligi resmi kadrosunda profesyonel kontratlı futbolcu bulunduramaz. Oyuncunun kadroda bulunabilmesi için kulübüyle olan kontratının bitişi / feshi ile oynamak istediği Rakipbul Sezonunun başlangıç tarihi arasında en az 365 gün olması gerekir. Profesyonel bir futbolcu ligde ancak misafir statüsünde oynayabilir. Play-Offlarda misafir oyuncu oynatmak yasak olduğu için dolayısıyla play-offlarda profesyonel futbolcu da oynatılamaz.
Örneğin: 2019 Açılış Sezonu 2 Ocak 2019’dq başlamıştır ve Cristiano Ronaldo, 2019 Açılış Sezonu boyunca ABC takımının lig maçlarında misafir olarak oynayabilir. Ancak, takım Ronaldo'yu kadrosuna resmen transfer edemez ve dolayısıyla 2019 Açılış Sezonu play-off maçlarında oynatamaz. Oynatması için oyuncunun profesyonel kontratının en geç 2 Ocak 2018’de bitmiş ve takımın kadrosuna resmi olarak transfer olması gerekir.
h1. Bir takım, iddaa Rakipbul Ligi maçındaki (aslar+misafirler) esamesinde en çok 2 amatör futbol lisanslı oyuncu bulundurabilir. İçinde bulunulan Rakipbul Sezonunun başlangıç tarihinden 1 yıl önceki süreçte vize yaptırmış her oyuncu, Rakipbul’da “Amatör Oyuncu” statüsündedir.
Örneğin: 2019 Açılış Sezonu 2 Ocak 2019’da başlamıştır ve Ali Yıldırım, 10 Ağustos 2018’de amatör vizesi yaptırmıştır.  Ali Yıldırım Rakipbul kurallarına göre amatör lisanslı bir oyuncudur. Bir Rakipbul takımı maça çıkarken, esame listesinde Ali Yıldırım gibi amatör lisanslı oyunculardan en fazla 2 tane bulundurabilir. Oyuncu, yedek otursa veya misafir oyuncu olarak oynasa dahi takımın amatör lisanslı oyuncu kontenjanından kullanılmış olur.
h2. Aktif lisanslı 2 (iki) amatör oyuncu bulundurma kuralı, RB21 statüsünde iki RB21 takımının kendi arasında yaptığı müsabakada geçerli değildir. RB21 statüsünde bulunan bir takımın RB statüsünde bulunana bir takım ile yaptığı müsabakada ise h.1 fıkrasında belirtilen kural aynı şartları ile geçerlidir.
i. Profesyonel ve amatör futbolcu lisansları sorgulamaları, TFF Bilgi Bankası üzerinden gerçekleştirilir.
j. Türkiye Finalleri ve Dünya Finallerinde profesyonel lisans kuralı geçerlidir, 2 amatör lisans limiti kuralı geçerli değildir. Bu organizasyonlarda takımlar 2’den fazla amatör oyuncu oynatabilirler.
k. 5+2 kuralı ve lisanslı oyuncularla ilgili itirazlar da tıpkı diğerleri gibi, iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu'na disiplin@rakipbul.com e-mail adresi aracılığıyla 48 saat içinde iletilmelidir. Kuralın ihlali durumunda müsabaka oynanır. Müsabaka bitiminin ardından 48 saat içinde Merkez Disiplin Kuruluna itiraz gelmesi ve ihlalin tespiti halinde ihlali yapan takım hükmen mağlup sayılır. Müsabakada görülen kartlar geçerlidir.
l. Oyuncu değişikliği, maç alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar iddaa Rakipbul Ligi kurallarını iyi bilmelidirler.
m. iddaa Rakipbul Ligi'ne katılan bütün takımların oyuncuları, futbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez.
n. Müsabakanın başlayabilmesi için her iki takımın minumum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Bir takımda kırmızı kart, sakatlık vb. durumlar nedeniyle sahada 5 oyuncudan az kişi kalırsa maç tatil edilir. Nihai karar disiplin kurulundadır.
o. RB21 Ligi'nde yaş üst sınırı 21'dir. Sezon içinde 21 yaşını geçen oyuncular bulunduğu sezon lig ve Play-Off maçlarında oynayabilirler. 2019 yılı Açılış ve Kapanış Sezonu için 1.1.1998 ve sonrası doğumlu olan oyuncular oynayabilecektir.
 
4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ
a. iddaa Rakipbul Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan takımların iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi zorunludur. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.
b. Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular formaları yok ise öncelikle Saha Koordinatörü'nden takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.
c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir.
d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.
e. Müsabakalar iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır.
f. iddaa Rakipbul Ligi takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.
 
5. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
a. Bir maçta takımların 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, sahanın giriş kapısının önüne gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun uygun olduğu anda hakeminde gel işaretinden sonra çıkan oyuncu ile el teması kurduktan sonra değişiklik yapılır.
b. Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da çıkan oyuncu ile giren oyuncunun kapı girişinde el teması yapması gerekmektedir.
c. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir.
d. Oyun içinde takımlar, hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi başka bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi oyuncu değişikliği olarak sayılmaz ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilmez.
e. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.
 
6. İDDAA RAKİPBUL LİGİ’NİN GENEL FUTBOL KURALLARINDAN FARKLARI
a. iddaa Rakipbul Ligi'nde, ofsayt kuralları uygulanmaz.Taç kuralı yalnızca belli halı sahalarda uygulanır. Hakem, maç öncesi bu kuralın var olduğu sahalarla ilgili oyuncuları uyarır. Taç atışı elle yapılır.
b. Genel futbol kurallarının halı sahaya uyumu ve oyuncuların sağlığını ve bu organizasyonun keyif öğesini korumak amacıyla iki ceza arasında yorum gerektiren pozisyonlarda hakemlerin yorumu, daima ağır olan cezadan yana olacaktır.
c. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir.
Örnek: A takımı hiçbir oyuncu değişikliği yapmamıştır. A takımı oyuncusu Nureddin agresif hareketlerle oyunu germektedir. Hakem bu tavırların neticesinde sert bir hareket yapacağını öngörerek Nureddin'e beyaz kart verir. Nureddin 5 dakikalığına oyunu terk eder ve yerine Tufan girer. Takım bundan sonra 4 oyuncu değişikliği hakkına sahip olacaktır. Tufan ile 5 dakikalık ihraç süresi biten Nureddin yer değiştirirse bu da oyuncu değişikliğinden düşülecek ve A takımının 3 oyuncu değişiklik hakkı kalacaktır.
d. Kale vuruşundan direkt rakip kaleye gol olur.
e. Kaleci degajından direk rakip kaleye gol olur.
f. Kaleciler eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol atması durumunda gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.
g. Başlama vuruşundan direk rakip kaleye bir gol yapılabilir.
h. Rakibin kontrolünde olan bir topa yerden kayarak yapılan müdahalelerde müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verecektir . Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler serbesttir.
Örnek 1:Dışarıya çıkmakta olan topun rakibin topla oynama mesafesinde olmaması durumunda kayarak çıkması engellenmesinde oyun devam ettirilir.
Örnek 2:Atılan pasta rakibin topla oynama mesafesinde olmadan kayarak araya girmesi durumunda oyun devam ettirilir. Ancak rakip takım oyuncuların en ufak bir müdahale şansı var ise oyun kayarak müdahale nedeni ile endirekt serbest vuruş ile başlatılır.
Örnek 3:Topla giden oyuncular rakibe tehlikeli olmadan kayarak sut çekmesi oyun kuralları içinde sayılacaktır. Ancak hakem oyuncunun yaptığı bu hareketi tehlikeli olduğu kanaatinde ise endirekt serbest vuruş kararı verebilir.
Örnek4: Kaleciler ceza alanı içinde topa kayarak müdahale yapabilirler. Ceza alanı dışında diğer tüm oyuncular gibi kayarak müdahale kurallarına uymak zorundadırlar.
Not: Bu kuralın amacı tamamen sertliği ve sakatlanmaları önlemektir. Kuralların uygulanmasında hakemlerimizin yorumunun gerektiği durumlarda genellikle kayarak müdahaleyi yapan takım aleyhine karar vermeleri Disiplin Kurulu tarafından tavsiye edilmiştir. Bu kararı uygulayan hakemlerimize yapılan itirazlar hakemlerimiz tarafından sarı kart ile cezalandırılacaktır.
i. Geri pas kuralı FIFA standartlarında uygulanır, kaleciler geri pasta topu elleriyle alamazlar.
 
7. HAKEMLER
a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış halı saha hakemleri tarafından yönetilir.
b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu'na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.
c. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve hakemin görüş açısında olmayan pozisyonlarda hakemi uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı orta hakem verir.
d. Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.
e. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.
 
8. iddaa RAKİPBUL LİGİ DİSİPLİN KURULU
a. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, iddaa Rakipbul Ligi'nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantılarda aldığı kararları genelge olarak yayınlar.
b. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, rakipbul.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur ve e-mail yoluyla tebliğ eder.
c. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
d. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak , iddaa Rakipbul Ligi'ndeki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulayabilir.
d.1. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında hakaret edemezler, fair-play dışı söylemde bulunamazlar. Bu kuralın ihlali durumunda kurul, takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya men yada ihraç cezası ; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir.
e. Bu talimatın 3. maddesinde tanımlanan 1 profesyonel misafir oyuncu sınırını, 5+2 kuralını veya 9. maddesinde tanımlanan cezalı oyuncu oynatmama kuralının bir maçta ihlal edilmesi durumunda takım hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular maçlar süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Maçlar sırasında rakiplerin çeşitli itirazlarına göre, saha koordinatörü tarafından gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka devam eder. İtiraz süresi 48 saattir. İtirazı ilgili müsabakada oynayan takımların kaptanları yapabilir. Bu süre play-off maçlarında, müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 12:00'ye kadardır.
f. iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Talimatnamesi'ndeki cezalandırma sistemi 3 derecede ele alınır. Buna göre;
f.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan
1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,
2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 4 maçtan 8 maça kadar,
3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.
f.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve maç içinde iddaa Rakipbul Ligi yetkilileri tarafından tespit edilen,
1. dereceden sert müdahale (sert iki müdahaleyle sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 maçtan 3 maça kadar,
2. dereceden sert müdahale (amaç sakatlamak değil, ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 maçtan 9 maç kadar cezaya tabidir.
3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.
g. iddaa Rakipbul Ligi'nde bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu verir.
h. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; hükmen mağlubiyettir.
i. iddaa Rakipbul Ligi'nde bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu'ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına ve/ veya takımına; men veya ihraç cezası verebilir.
j. Maçın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için maçına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi'nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.
k. iddaa Rakipbul Ligi'nde iki takım bir sahaya talipse ve birbirileri ile maç yapmakta uzlaşmamışlarsa, o sahada, ilk teklifi yapan takımın değil, teklifine ilk cevap gelip maçı onaylanan ekibin müsabakası oynanır.
l. Onayladığı maçına katılmayan takım için;
l.1. Eğer takımın ilk maçı ise direkt olarak ihraç edilir.
l.2. Eğer takım ligde daha önceden maç yapmışsa hükmen mağlup sayılır.
m. Maçına katılım göstermeyen takımın bir sonraki maçına çıkabilmek için iddaa Rakipbul Liginde mücadele ettiği İlin Organizasyon Komitesinin Banka Hesabına Havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekir.
n. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki maçta tamamlamaması durumunda ücreti iddaa Rakipbul Ligi Banka Hesabına Havale edene dek üyeliği dondurulur.
o. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. iddaa Rakipbul Ligi'nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması halinde Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından ihraca kadar ceza verebilir.
p. iddaa Rakipbul Ligi'nden diskalifiye edilen takımın eski maçlarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki maçlardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “Disk.” yazılır.
r. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakadan en geç 48 saat sonra iddaa Rakipbul Ligi Disiplin Kurulu'na, disiplin@rakipbul.com adresine gönderecekleri e-mail ile yapmak durumundadır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.
 
9. İDDAA RAKİPBUL LİGİ CEZALARININ UYGULANMASI
a. Kendi takımında ceza alma;
a.1. Oyuncu kendi takımında oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.
Örnek: Yasin 911 takımı oyuncusudur.911 takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. 911 takımı ligde 2 maç yapana dek Yasin hiçbir takımda oynayamaz.
b. Misafir olarak oynarken ceza alma;
Oyuncu misafir takımda oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı ve misafir takım maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.
Örnek: Yasin 911 takımının oyuncusudur. Farz edelim ki Uyar Balata'da misafir olarak oynadığı bir maçtaki hareketiyle 2 maç ceza almıştır. Uyar Balata ve 911 takımı ligde her ikisi de 2 maç yapana dek Yasin hiçbir takımda oynayamaz. (Yalnızca birinin 5 maç yapması bir şey ifade etmemektedir, cezanın bitmesi için her iki takımın da 2 maç yapması gerekir.)
c. Hiçbir oyuncu cezası tamamlanmadan ligde transfer olamaz.
Örnek: Hasan A Takımı oyuncusudur. A Takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. A Takımı ligde 2 maç yapana dek Hasan hiçbir takımda oynayamaz ve hiçbir takıma transfer olamaz.
d. Cezada zaman aşımı;
Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle maç yapmıyorsa, oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın maç yapmadığı her  1 ay, iddaa Rakipbul Ligi cezasının bir maç azalmasına neden olur.
Örnek: Ömer A Takımı'nın oyuncusudur. A Takımı'nda oynarken 12.06.2017'de 2 maç ceza almıştır. A Takımı ligde 2 maç yapana dek Ömer hiçbir takımda oynayamaz. Ancak Cengiz'in özel işleri nedeniyle A Takımı uzun süredir maç yapmamaktadır. Bu durumda Ömer'in cezası 12.08.2017'de cezası biter.
e. Cezalıyken alternatif organizasyonlar;
Oyuncu aldığı cezasını ligde tamamlamadan, FairplayEvents’in organize etmiş olduğu hiçbir sportif etkinlikte faaliyet gösteremez.
Örnek: Mustafa, A Takımı oyuncusudur. iddaa Rakipbul Lig'inde oynadığı bir karşılaşmadaki disiplinsizliği nedeniyle 2 maç ceza almıştır. iddaa Rakipbul Ligi kurallarına göre Mustafa, cezasını liginde tamamlamaksızın FairplayEvents’in organize ettiği Tek Pota Ligi organizasyonunda da cezası dolana kadar forma giyemeyecektir.
f. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha iddaa Rakipbul Liginde yer alamaz. Eğer takım diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da maç cezası almış olan oyuncular varsa cezasını doldurduktan sonra farklı takımda oynayabilir ve yeni takım kurabilir. Takımın diskalifiye olduğu kadroda bulunan bu oyuncuların kuracağı veya transfer olacağı takımlar, diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulundadır. Örn; Juventus spor diskalifiye olduysa, bu takımın oyuncuları FC Juventus, Juventusspor, Juventuslu, Juventutis gibi benzer isimlere sahip takımları kuramaz veya transfer olamazlar.
g. Rakipbul'da oynanan hazırlık maçlarında oyuncuların daha önceden aldıkları resmi maç cezaları düşürülmez.
h. Rakip takımın müsabakaya gelmemesi nedeniyle gelen takım lehine hükmen galibiyet kararı verilen müsabkalarda, galip takımın kadrosunda bulunan cezalı oyuncuların cezalarından bir müsabaka ceza düşer.
i. Rakipbul organizasyonlarında faal görev almakta olan personelin, herhangi bir Rakipbul müsabakasında oynaması yasaktır. Rakipbul personelinin bir müsabakada oynadığının saptanması durumunda, personelin oynadığı takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.
 
10. HALI SAHALARIN FİZİKİ ÖZELLİKLERİNDEN DOĞAN FARKLAR
a. Tüm halı sahalar:
a.1. Tüm halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)
a.2. Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)
a.3. Tel kenarında rakibe yapılan şarjların veya bir tarafın tel kenarında kalmasından dolayı dezavantajı bulunup sağlığının tehlikeye girdiği ikili mücadelelerde hakem yorumu daima cezaya yönelik olacaktır. (Faul, sarı kart, kırmızı kart)…Oyuncu telleri tutup kendine avantaj sağlarsa bu oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş verilir.
b. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'lar:
b.1. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'ların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.
b.2. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.
c. Açık/Üstü filesiz Halı Sahalar:
c.1. Bu halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.
d. Kapalı Halı Sahalar;
d.1. Kapalı halı sahaların üzeri geneli çelik yapı iskeletleri ile çevrilidir. Bu çelikten kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.
 
11. PLAY-OFF KURALLARI
a.iddaa Rakipbul Ligi'nde bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu play-off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki (Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir) puan durumuna göre sıralamada ilk 12'de bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan fikstürle Play-Off maçlarını oynarlar. Play-off eşleşmeleri https://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/199446linkindeki grafik eşleşmeleri çerçevesinde oynanır. Konferans uygulamasının olduğu illerde konferans içi Play-Off'lar yukarıdaki düzende oynanır. Ardından Konferans Şampiyonları eşleşerek eleme usulü il şampiyonunu belirlerler. Konferans Şampiyonları eşleşme mantığı ilden ilden konferans sayıları değiştiği için değişkenlik gösterebilir. Her ilde bu eşleşmeler, play-offlardan önce www.rakipbul.com üzerinden duyurulur.
b.Bir takımın play-offlarda oynayabilmesi için ilgili sezon içinde Rakipbul Liginde 10 maç yapmış olması gerekir.
c.Play-Off katılımcılarından herhangi biri, play-offbaşlangıç tarihinden en az 2 gün önce play-off'lara katılmayacağını resmen, iddaa Rakipbul Ligi ili yetkililerine açıklarsa, play-off dışında kalan, iddaa Rakipbul Ligi'nde en az 10 maç yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip play-offta mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde ekip, iddaa Rakipbul Ligi hükmen mağlubiyet prosedürünce işlem görür.
ç. iddaa Rakipbul Ligi'nde aynı puanda olan 2 takım arasındaki sıralamada sırasıyla puan, averaj, gol, yapılan maç sayısı, maç sayısı aynıysa galibiyet sayısı dikkat alınır. Bu iki sayı eşitse iki takım aralarında Organizasyon Komitesinin belirlediği saat ve tarihte maç yaparak üst sırada kimin yer alacağını belirler.
d.Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, play-offlar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur. Daha sonra değiştirilemez.
d.1. Oyuncunun misafir olarak daha önce oynamış olması yeterli değildir, transfer sezonunun bitiş günü, takımın resmi kadrosuna Rakipbul üyesi sıfatıyla transfer olmuş oyuncular play-offlarda oynayabilir.
d.2. Bir takım, transfer sezonu kapanış anında ilk 5 maçlık sürecinin içinde olsa dahi, play-off adayı olmak istiyorsa, kadrosunu kilitler ve transfer sezonu o takım için de kapanır ve 5+2 kuralına uymak zorunda olur. Ancak, takım play-off adayı değilse ilk 5 maç kadrosunu kilitlemeksizin, kadro değişiklikleri yapabilir.
d.3. Play-off maçlarında kadroda usulsüzlük yapan takım şampiyon olsa dahi ertesi gün kurallarımızda belirtilen itiraz süresi içerisinde (ertesi gün saat 12.00) şikayet geldiği takdirde, yapılan incelemeler doğrultusunda şikayet haklı bulunursa, usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma iade edilecektir.
d.4. Play-offlarda kadroda usulsüzlük yaptığı tespit edilen takımlar tüm oyuncuları ile birlikte 1 sezon boyunca (Açılış veya Kapanış Sezonu) tüm FairplayEventsorganizasyonlarından men edilecektir. Takip eden sezonda lige -10(on) puan ile başlayacaktır.
e.Play-offlar’da oynayan oyuncular tekmelik takmak zorundadırlar, ayrıca illerinde konferans finallerine yükselmeye hak kazanan takımlar bu finallere forma ile katılım göstermek zorundadırlar.
f.Play-Off maçları taçlı sistemde oynanır. Taç atışları elle kullanılır.
g.Play-Off ve lig sürecinde alınan cezalar, play-off sürecinde oynanacak hazırlık maçları ile düşürülemez. Oyuncu cezasını ilgili sezondaki lig ve play-off maçlarında çeker, ancak takım o sezon ligden ve play-offlardan elendi ise ceza yeni yeni sezona devreder ve yeni sezonda çekilir.
h. Bir takımın play-off adayı olabilmesi için adaylığını sezon başında açıklanan takvimde belirtilen tarihe dek açıklamakla yükümlüdürler. Play-offa aday olduğunu belirtilen tarihte açıklamayan takım, ligdeki pozisyonu ne olursa olsun play-offa kesinlikle katılamaz.
i. Rakipbul Play-Off Adaylık Prosedürü:
i.1. Rakipbul’da ilgili sezonun transfer kapanış tarihinden itibaren Play-Off adaylık prosedürü başlar. Bu tarih her sezon www.rakipbul.com internet sitesinde açıkça belirtilir. Bu süreçte adaylığını açıklayan takımlar;
i.2. Herhangi bir takımla üst üste iki kez veya bir takımla 7 gün içerisinde iki kez maç yapamazlar.
i.3. iddaa Rakipbul Ligi'nde o sezon en az 2 maç yapmış ekiplerle maç yapabilirler.
i.4. Üst üste en fazla 2 tane Play-Off adayı olmayan ekiple maç yapabilirler.
i.5. Günde en fazla 1 maç yapabilirler.
i.6. Adaylık prosedürüne göre maç alımlarında olası maç iptalini en az 5 gün (120 saat) içerisinde gerçekleştirilmediği takdirde o takıma hükmen mağlubiyet uygulanır.
 
12. FİKSTÜRLÜ KONFERANS KURALLARI
a. iddaa Rakipbul Ligi Fikstürlü Konferansı, online rezervasyon sisteminin aksine, konferansın açılışından önce belirlenen maç programına bağlı olarak oynanan ve diğer konferanslardan farklı olarak 3 puanlı klasik sistemde oynanan bir yapıdır.
b. Maçlar olağanüstü durumlar haricinde hafta sonu gündüz saatlerinde oynanır.
c. Açılış Sezonunda 1 dönem ve Kapanış Sezonunda 1 dönem şeklinde oynanır.
d. Fikstürlü Konferansın şampiyonu olmayı başaran ekip, diğer konferans şampiyonlarıyla birlikte Rakipbul'un Açılış/Kapanış Sezonu şampiyonluğu için mücadele verir.
e. iddaa Rakipbul Ligi Fikstürlü Konferansı'nın net başlangıç/bitiş tarihleri ilgili sezonun açılışından en geç 10 gün içerisinde açıklanır.
f. Bir Fikstürlü Konferans 12 takımla oynanır ve 11 hafta lig sürecinin ardından konferansın şampiyonu play-offlarla belirlenir.
g. Ligin açıklanan başlangıç tarihinden önce katılımcı takımlarla tanıtım toplantısı gerçekleştirilir ve bu toplantıda fikstür çekilir. Bir ilde birden fazla fikstürlü konferans oluşabilecek katılım talebi gerçekleşirse, hangi takımın hangi konferansta olacağı bu toplantı sırasında yapılacak kura çekilişi ile belirlenir.
h. 1., 2., 3., 4., 5., 6. ve 7.ler play-offlara direkt olarak kalırlar. Play-off'un son takımı 8., 9., 10., 11., takımlar arasında oynanacak eliminasyon maçlarıyla belirlenir.
i. Konferansın sonucunda iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; ikili averaj, genel averaj, atılan gol, hükmen mağlubiyeti olup olmaması, sarı ve kırmızı kartlar (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır), eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında maç yaptırılır.
j. Fikstürlü Konferans oynayan takımlar, bu konferans haricinde online rezervasyon mantığıyla çalışan diğer konferanslarda mücadele edebilirler. Ancak, takımın 2 tarafta alacağı puanlar birbirini etkilemez, tamamen bağımsızdır.
k. Bir takım, şampiyonluk şansını artırma adına, hem fikstürlü konferansta hem de diğer konferanslardan birinde eş zamanlı olarak play-off'a girebilir.
l. Fikstürlü konferansa katılan takımların etkinliğe formalarıyla katılması mecburidir.
m. Bu konferanstaki takımların maçlarda misafir oyuncu oynatma hakkı yoktur. Fikstürlü konferansın başlangıcından önce www.rakipbul.com 'da takımlar kadrolarını oluşturur ve kadro Rakipbul yetkilileri tarafından kilitlenir. Takımlar, Fikstürlü Konferans lig sezonu devam ederken de son 3 haftaya kadar 5 oyuncu transfer etme hakkını elinde bulundurur, play-off'lara 3 hafta kala transfer sezonu kapanır.
n. Takımın resmi kadrosunda üye olarak kayıtlı her bir oyuncu, fikstürlü konferans play-offlarında oynayabilir.
o. Maçlar taçlı olarak (Elle) oynanacaktır.
p. Bir takım bir sezonda Fikstürlü Konferans'ta 2 hükmen mağlubiyet aldığı takdirde, otomatikman diskalifiye olur. Önceki ve sonraki tüm maçları hükmen mağlup sayılır.
r. Hükmen mağlubiyet 5-0'lık skorla tescillenir.
s. Fikstürlü Konferansın extra katılım ücreti yoktur. Ödeme açısından takımın tek yapması gereken fikstürlü konferansta oynayacakları son 3 maçın ücretini katılım esnasında peşin ödemektir. Takım, böylece konferanstaki son 3 maçında ücret ödemez.
 
13.  TÜRKİYE FİNALLERİ & KURALLARI
a. Türkiye Finalleri, iddaa Rakipbul Ligi'nin o yılki Türkiye Şampiyonu’nu belirleyen turnuvadır.
b. Yıl içinde bir ilde oynanan Açılış ve Kapanış Sezonu galiplerinin oynayacağı maçın galibi Türkiye Finalleri'ne o ilden katılacak olan takımı belirler. Bu maçın adı “Vize Maçı”dır. Eğer Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şampiyonu aynı takım ise, bu maç oynanmaksızın şampiyon, Türkiye Finallerine giderek kendi ilini temsil eder.
b.1. Türkiye Finalleri Vize maçına ve Türkiye Finalleri'ne katılan takımların bu etkinliklerdeki oyuncu kadroları kabul edilirken Kapanış Sezonundaki kadroları dikkate alınır.
b.2. Takım, Kapanış Ligine hiç katılmadıysa, bu durumda Açılış Ligindeki kadrosu dikkate alınır.
b.3. Türkiye Finallerine giden il temsilcisi takım, iddaa Rakipbul Ligi’nde o yıl o il içinde herhangi bir takımda Açılış ve Kapanış Sezonunda play-off maç oynamış 2 oyuncuyu kadrosuna katarak bu finallerde oynatma hakkına sahiptir.
b.4. Bir takımın play-off – vize maçı arası veya vize maçı – Türkiye Finalleri arasında yapacağı resmi yeni sezon maçları, ilgili takımdaki oyuncuların cezalarından düşülür. Oyuncular bu maçlarda varsa cezalarını çekip Vize maçında veya Türkiye Finallerinde mücadele edebilirler.
c. Türkiye Finalleri'nde, mevcut iddaa Rakipbul Ligi oyun kurallarına istinaden belli noktalarda değişiklikler vardır. Bunlar:
c.1. Maçlarda taç uygulaması vardır. Taç kullanımı elle yapılır. Taç atışından direkt gol olmaz.
c.2. Maçlar gruplarda 15'er dakikadan 2 devre halinde oynanır. Final maçı 20'şer dakikadan 2 devre halinde oynanır.
c.3.Gruplarda puan eşitliği halinde önce ikili averaj sistemi uygulanır, onlarında eşit olması durumunda, takımların genel averajı, attıkları gol, sarı ve kırmızı kartları (Çok olan altta olur) kontrol edilecektir. Hepsinin eşit olması durumunda ilde o yıl oynadığı Açılış ve Kapanış Sezonları toplam puanlarına bakılır, fazla olan öne geçer, yine eşitlik bozulmazsa kura ile sonuç belirlenecektir.
c.4. Maçlarda halı saha ayakkabısı veya AG tabanlı futbol ayakkabısı ile oynanabilir.
c.5. Finallere katılacak takımların formaları organizasyon komitesi tarafından hediye edilir. Takım, sahaya bu formalarla çıkar. Takımın 2. bir deplasman forması varsa en az 3 gün önceden bu formaların fotoğraflarını disiplin@rakipbul.com adresin mail atmak zorundadır. Finallerde çekilen kuraların ardından takımın hangi maçlarda hangi formayı giyeceği tebliğ edilir. Türkiye Finalisti takımlar finallere takım eşofmanıyla gelmek zorunluluğundalardır. Eşofmanların sırt kısmında, takımın şampiyon olduğu ilin ismi yazılmalıdır.
c.6. Türkiye Finalleri'nde takımlar önce gruplara ayrılır. 4 adet 4'lü grup vardır. Gruplarda takımlar kendi aralarında maç yaparlar. Maçlar rövanşsızdır. 3'lü gruplardan çıkacak olan ilk 2'şer takım, çeyrek finalde eşleşirler. Gruplardan sonraki maçların tamamı tek maç üzerinden ve eliminasyon sistemi üzerinden oynanmaktadır.
c.7. Türkiye Finalleri Kuralları'nın maddeleri ve prosedürü, yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Değişiklik göstermesi halinde tüm takımları bilgilendirme adına rakipbul.com'dan yapılacak bir haberle tüm takımlar bilgilendirilir.
d. İl içindeki şampiyonluklarından ötürü Türkiye Finallerine 2 yıl üst üste gitmeye hak kazanan takım, bir sonraki yıl il içerisinde hiç maç yapmaksızın direkt olarak Türkiye Finallerine katılır ve o yıl o il Türkiye Finallerinde çift temsilciyle temsil edilir.
d.1. Finallere direkt katılmayı başaran takımın Türkiye Finallerindeki konaklama masrafları kendisine ait olacaktır.
d.2. Bu takım yıl boyunca il içinde maç yapamayacağı için kadro belirlenmesi noktasında en son Türkiye Finallerindeki kadrosuna 5 transfer yapma hakkı verilir. Finallere gelecek bu 5 yeni oyuncunun finallerden en az 1 yıl önce Rakipbul Liginde maç yapmış olması gerekir.
d.3.2. yıl üst üste finallere gelen takımda olası ceza alan oyuncular, cezalarını  3. yıl direkt katılacakları Türkiye Finallerinde çekerler.
d.4.2. yıl üst üste finallere gelen takım ertesi yıl lige katılmadığı gibi, son Türkiye Finalleri kadrosunda bulunan oyuncuları da yine ertesi yıl farklı takımlarda play-offlarda mücadele edemezler. (Bu kural finallere giderken yapılan 2 transfer için geçerli değildir, onlar transfer yapıp il içinde play-offlarda mücadele edebilirler)
 
14. AVRUPA HALI SAHA ŞAMPİYONASI (EMF Euro)
a. Türkiye Şampiyonu olan ekibin www.rakipbul.com'da kayıtlı resmi kaptanı, EMF Euro'da mücadele edecek 12 kişilik Türkiye Halı Saha Milli Takımı için en fazla 8 oyuncu bildirme hakkına sahiptir. Bu oyuncuların play-off kadrolarında bulunma zorunluluğu yoktur.
b. Şampiyon takımın bildirdiği 8 oyuncudan sonra geri kalan 4 oyuncu ise Türkiye Şampiyonu olan ekibin şehrinde yapılacak olan seçmelerle, Milli Takıma atanan resmi antrenör ve Organizasyon Komitesinin ortak kararıyla belirlenir. Komite, 4'ten fazla oyuncu seçip ilerleyen tarihlerde bu yeni katılan oyuncular arasından bir eleme daha yapabilir.
c. 4 takviyeyle birlikte ortaya çıkan ekip, Organizasyon Komitesi tarafından atanacak olan antrenör nezaretinde 2 ay boyunca çalışmalarını sürdürecek ve EMFEuro'ya antrenörüyle gidecektir. Takımdaki tüm teknik kararların yetkisi antrenörde olacaktır.
d. Şampiyon olan takımın şehrinde iddaa Rakipbul Liginde o yıl üye olarak en az 1 maç yapmış tüm Rakipbul üyelerinin Milli Takım seçmelerine katılma hakkı vardır.
 
15. ÖDÜLLER
a. iddaa Rakipbul Ligi'nde yıl sonundaki vize maçından galip ayrılan takımların iddaa Rakipbul Türkiye Ligi Finalleri'ndeki konaklama masrafları Organizasyon Komitesine aittir.
b. Türkiye Finallerine katılan ekiplere Organizasyon Komitesi tarafından tam takım forma hediye edilir. (Takımlar finallerde bu formalarla mücadele ederler.)
c. Türkiye Finallerine katılan ekiplerin ulaşım ve transfer masrafları kendilerine aittir.
d. Türkiye Finallerini kazanan ekip, iddaa Rakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu olarak "Türkiye'nin En İyi Halı Saha Takımı" sıfatını alır.
e. iddaa Rakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu, İtalyan yapımı, bu şampiyonaya özel olarak tek parça üretilen kupayı almaya ve EMF Avrupa Halı Saha Şampiyonası'nda ülkemizi 8 oyuncusuyla temsil etmeye hak kazanır.
f. iddaa Rakipbul Liginde ödül kazanan takımların, bu ödülleri başka bir takıma devretme hakları yoktur.
 
16. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI
a. iddaa Rakipbul Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi FairplayEvents’e aittir.
b. FairplayEvetns’in, iddaa Rakipbul Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
c. iddaa Rakipbul Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.
d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.
e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.
f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.rakipbul.com'da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.
h. www.rakipbul.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.
i. iddaa Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.
 
17. SAĞLIK
a. iddaa Rakipbul Ligi'nde katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.
b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde iddaa Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur.
c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.
 
18. GÜVENLİK
a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.