Halı Saha Takımlarında Sıkça Yapılan Hatalar

Halı Saha Takımlarında Sıkça Yapılan Hatalar

sıkça yapılan hatalar? Halı sahalarda yapılan hatalar? halı sahada nasıl iyi oluruz? Halı sahada iyi oynama? Nasıl iyi oyuncu olurum?

 

Halı Saha Takımlarında Sıkça Yapılan Hatalar

Hareketsiz Oyun: Temel olarak hareketlilik toplu ve topsuz hareketlilik olarak değerlendirilebilir. Hareketsiz oyunun dezavantajlarını konuşabilmek için öncelikle hareketli oyunun avantajlarından bahsetmek gerekir.

Halı sahaların dar alan oyunu olduğu göz önüne alındığında boş alanlar bulabilmek, takım arkadaşlarımıza fırsatlar yaratabilmek, yerleşmiş rakip savunmasının dengesini ve konsantrasyonunu bozmak için topa sahip olunan kısımlarda hem dikey hem de yatay boş koşular yapmak gerekmektedir. Hareketlilik hücum da ihtiyacımız olan bir özellik olduğu kadar kendi sahamızdan top çıkarırken ya da geriden oyun kurarken de ihtiyacımız olan bir maddedir. Bilinçli bir hücum başlatabilmek için çok önemli olan geriden oyun kurmada hareketsiz bir düzende avantaj olarak düşündüğümüz durumlar dezavantajımız olabilir. Geriden oyun kurarken stabil takım arkadaşlarımız baskı yememize ve çok kritik noktalarda top kaybı yapmamıza neden olacaktır. Aynı şekilde rakip yarı sahada hareketsiz olan takım arkadaşlarımız rakip kaleye ulaşmamızda ve gole gitmemizde işimizi daha da zorlaştıracaktır. Hareketsiz oyunun rakip savunma için işleri kolaylaştıracağı unutmamak gerekir. Toplu hareketlilikte ise top ile buluştuğumuz zaman topun üstüne basıp kime nerede diye bakmak yerine veya topa basıp arkadaşlarımıza gel-git demek yerine mümkünse rakip kaleye doğru mümkün değilse de herhangi bir yöne doğru top sürmek yine olası bir baskının önüne geçecektir. Toplu oyuncunun top sürerek boşalttığı alana ise başka bir takım arkadaşımızın topsuz yapacağı koşu hem toplu hareketliliği hem de topsuz hareketliliği bir arada gerçekleştirmemizi sağlayacak ve rakip savunmanın dengesini bozmamıza yarayacaktır.

Bu koşular ise tüm gücümüzle yapıp kendimizi maçın başlarında yormamıza gerek yoktur. Tabi ki bu koşuları ne kadar hızlı yaparsak rakip defans da o kadar fazla ve büyük boşluk yakalarız fakat düşük tempoda göstereceğimiz hareketlilik bile topun bizde kalmasına ve rakip takımın dengesini bozmada bize büyük avantajlar saylayacaktır. Tüm bunlardan yola çıkarak maç içinde hareketsiz bir oyun gerçekleştirmemiz; geriden oyun kurmamamızı ve top çıkartmamızı zorlaştıracak, kendi kalemize yakın bölgelerde top kaybı yaparak pozisyon veya gol yememize neden olacak, yerleşmiş rakip defansa karşı gol bulma şansımızı çok azaltacaktır. Kısa mesafeli ve düşük tempolu koşuların bile bize çok büyük fırsatlar yaratacağını unutmamamız gerekiyor.

EMF EURO 2017 DAY 2 Video dakikası: 4:45-5:05

Slovenya- Belçika maçı dakikası: 14:10-14:30

Önce Belçika nın hareketsiz hücumu sonra Sloven ya nın hareketli hücum örnekleri...

https://www.youtube.com/watch?v=Lrb7bffSBak

Savunmanın Unutulması: Halı saha müsabakalarında mevki yoktur. Bu nedenle nasıl ki her oyuncunun hücumda görevi varsa defans da da görevi vardır ve bunu yerine getirmemesi takımını eksik bırakacaktır. Takımda 1 kişinin savunma görevini yerine getirmesi rakibin 1 bazen de 2 kişi fazla hücum etmesini sağlayacaktır. Saha boyutları da göz önüne alındığında yapılacak düşük tempolu ve kısa mesafeli bir koşu takımın savunmada eksiksiz yerleşmesine ve rakibin kolay pozisyon şansını azaltacaktır. Oyun sistemi ne olursa olsun savunma güvenliği her zaman akıllarda olmalıdır. Maç öncesinde belirlenecek savunma yetenekleri daha yüksek olan 2-3 oyuncunun oyunun her kısmın ‘ ya topu kaybedersek ‘ düşüncesi içinde olması gerekir. Pozisyon gereği savunmaya çabuk dönemeyecek bir bölgede olsa dahi takım arkadaşlarını uyararak savunmanın çabuk yerleşmesini ve diğer takım arkadaşları savunmaya gelene kadar takımının zaman kazanmasını sağlayabilir. Unutulmamalıdır ki rakip yarı sahada yapılan dinlenmenin takımımıza hiçbir faydası yokken kendi sahamızda yapacağımı dinlenme takım savunmasına ve dolayısıyla maçı kazanmamıza büyük katkı sağlayacaktır.

Savunmaya dönemeyecek kadar yorgun bir oyuncunun hücumda da katkısı olamayacağı için bu oyuncunun yerine daha dinlenik ve hem savunmada hemde hücum da takımına destek verecek bir oyuncu ile değiştirilmesi maç sonu için oluşturulan galibiyet hedefi için takıma daha faydalı olacaktır.

EMF EURO 2017 DAY 2  Romanya Yunanistan: video dakikası : 05:03:34- 05:03:53

https://www.youtube.com/watch?v=gDNceBRj0PI

Oyuncu Değişikliğinin Az Kullanılması:  Oyuncu değişiklikleri takımı ayakta tutacak en önemli etkendir. Burada şu düşünülmelidir. En iyi oyuncunuz yorgunken en sıradan oyuncunuzdan daha verimsizdir. Takımlara tanınan oyuncu hakları sonuna kadar kullanılması gerekir. Yapacağınız bir değişiklik kaybetmekte olduğunuz maçı size kazandıracakken yapmadığınız bir değişiklik ise kazanmak üzere olduğunuz bir maçı size kaybettirecektir. Hem Türkiye’de hemde uluslararası oynanan müsabakalara baktığımız da şampiyon olan veya şampiyonluğa oynayan takımların maksimum sayıda oyuncu değiştirdiğini göre biliriz. Burada ki en büyük yanılgı en yetenekli oyuncunun oyundan çıkarılıp görece daha az yetenekli oyuncunun oyuna alınmasından kaçılmasıdır. Unutulmamalıdır ki dinç bir oyuncu tükenmiş bir oyuncudan her zaman daha faydalı olacaktır.

EMF EURO 2017 DAY 2 Kazakistan  Portekiz: video dakikası :01:02:45 – 01:02:55                                                                                   

https://www.youtube.com/watch?v=Lrb7bffSBak

Bir Kişinin Üzerine Kurulan Oyun: Tek kişi üzerinden oynanacak koskocaman bir maç istenileni vermeyecektir. Yetenekli bir oyuncumuz olabilir onu diğer oyunculara göre daha çok kullanmak isteyebiliriz fakat bütün maçı o tek oyuncuya pas atarak geçiremeyiz istediğimiz sonucu alamayız. Bu tür bir oyun planı rakip için savunulması çok kolay olacak ve aslında rakibinde hoşuna gidecek bir plandır. O tek oyuncuyu daha faydalı kullanmak için birkaç plan hazırlayabiliriz. Tek oyuncuyu en faydalı kullanabileceğimiz planlardan bir tanesi o oyuncu yem olarak kullanmaktır. Rakibe oyunu tek kişi üzerinden oynadığımızı anlaması ve ona göre önlem alması için maçın başında yaklaşık bir 10 dakika verebiliriz.

Böylece rakip takımın defansının ilgisi ve konsantrasyonu hem bizim o 1 oyuncumuzun üzerinde olacaktır. Muhtemelen bir yerden sonrada ona birden fazla oyuncu ile önlem almak isteyeceklerdir. Birden fazla oyuncu ile önlem alınmaya başlandıktan sonra savunmanın bıraktığı boşlukları diğer takım arkadaşlarımız ile kullanmaya başlayabiliriz. Burada kritik nokta o boşlukları oluşturmak ve kullanabilmek için topu yine de sürekli üzerinden oynadığımız oyuncumuz ile buluşturmak zorunda olmamızdır. Bir kişinin üzerinden kurulan oyun işe yarar bir sistem olmamasına rağmen bu sistemde ısrarcıysak ve takımımız da kullanmak istiyorsak üzerine oyunu kuracağımız oyuncumuzun hem çok iyi top saklayabiliyor olması lazım, hem çok hızlı düşünebiliyor olması lazım, hem çevre kontrolünün çok iyi olması lazım, hem de ayaklarına çok hakim olması gerekiyor.

                              

Şutun Az Kullanılması: Şut halı sahaların olmazsa olmazıdır. Şut üzerine bir sistem, bir maç hatta bir sezon kurgulanabilir.

Halı saha ölçülerini de dikkate aldığımız zaman şut gole gitmenin en hızlı yoludur ve doğru organizasyonla hazırlanılacak şut pozisyonları aslında kaleyi büyütmek için de kullanılabilir. Bu özellikle yine bir küçük saha sporu olan futsal da da sıkça kullanılan bir oyun planıdır. Çaprazdan yerden arka direğe yapılacak vuruşlar kaleyi yarım metre- 1 metre büyütmemize ve çok kolay gole gitmemize yarayacaktır.

EMF EURO 2017 DAY 2  Kazakistan Portekiz: video dakikası: 01:24:28- 01:24:44                                                                                 

        https://www.youtube.com/watch?v=Lrb7bffSBak

 

Son Dakikalarda Oyundan Düşme:  Büyük oranda oyuncu değişikliklerinin doğru kullanılmaması veya hiç kullanılmaması ile alakalıdır. Maçın son kısmında oyundan düşmemek için gerekirse takımın kendi içinde belirleyeceği maçın sonralarına doğru olan bir kısım da 5 oyuncu birden değiştirilerek, öğreğin maçın son 10 dk sında maça yeni başlıyormuş kadar diri kalınabilir. Tabi ki bunun için maçın sonuna kadar hem oyun olarak hemde skor olarak oyunun içinde kalmak gerekiyor.

 

Yeterince Isınmamak: Halı sahalarda en çok göz ardı edilen, ciddiye alınmayan olgudur. Aslında 10-12 dakikalık iyi bir ısınma maça birkaç farklı önde başlamak olarak düşünülebilir. Isınmanın fizyolojik etkilerini hepimiz biliyoruz zaten ama bence daha önemli olanı psikolojik etkisidir. Isınma hem üşenilen ne gerek var denilen bir şeydir fakat takım arkadaşlarımız ile bir yandan ufak tefek ısınma hareketleri yaparken bir yandan da maçta neler yapılacağının yada rakip hakkında ki bilgilerin paylaşılması takımınızın maça daha istekli ve odaklı başlamasını sağlayacaktır ve takımınız maç başladığında saha ne yapması gerektiğini, takım arkadaşının ne düşündüğünü bilmesini sağlayacaktır. Psikolojik ve fizyolojik olarak hazır olan bir takım hazır olmayan bir takım karşısında maçı ilk 15 dakikada bitirebilir. Yada psikolojik ve fizyolojik olarak hazır olan bir rakibe karşı eşit şartlarda maça başlamasına neden olacaktır. 

 

Son Bloglar