''Irkçılığa Ortak Tepki'' Webo Seninleyiz

''Irkçılığa Ortak Tepki'' Webo Seninleyiz

Webo seninleyiz? Irkçılığa Hayır? Başakşehir? Uefa Hakemi? Respect? Erdoğan'dan Açıklama?

Futbol dünyası, Medipol Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo'nun Paris Saint-Germain ile oynadıkları Şampiyonlar Ligi maçında dördüncü hakemin ırkçı söylemine maruz kalmasına tepki gösterdi.

UEFA, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, PSG-Medipol Başakşehir maçı hakkında soruşturma açılacağını belirterek, "Ayrımcılığın hiçbir türüne futbolda yer yok." ifadesini kullandı.

 

Paris Saint Germain-Medipol Başakşehir maçının dördüncü hakeminin, yardımcı antrenör Webo'ya ırkçı söylemde bulunmasının ardından MHP'nin resmi Twitter hesabından konuya ilişkin atılan 'Irkçılığa hayır' tweeti sosyal medya kullanıcılarının diline düştü.

 

Twitter kullanıcılarının MHP'nin paylaşımına yaptığı yorumlardan sonra, verilen yanıtlar resmi hesap tarafından gizlendi.

 

EDOĞAN'DA AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan olayın ardından sosyal medya hesabından açıklama tapan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, "Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo'ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız" ifadelerini kullanmıştı.

 

Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu'nun bağlı olduğu Romanya Futbol Federasyonunun, internet sitesinden yapılan açıklamada, UEFA'nın olaya ilişkin raporu doğrultusunda gerekli adımı atacaklarını kaydederek, "Irkçılık veya yabancı düşmanlığı içeren eylem ve söylemlere şiddetle karşıyız." denildi.

 

 

Medipol Başakşehir'in Twitter'da paylaştığı "Irkçılığa hayır" mesajını alıntılayan PSG Kulübü'nün yanı sıra karşılaşmada forma giyen PSG'li futbolcular Mbappe ve Kimpembe de olaya sessiz kalmadı. Mbappe, sosyal medya hesabından "Webo seninleyiz.", Kimpembe ise "Irkçılığa hayır." mesajını paylaştı.

PSG ayrıca internet sitesinden "15 yılı aşkın süredir her türlü ayrımcılığa karşı savaşıyoruz." açıklamasını yaptı.

Bir diğer Fransız kulübü Olympique Lyon "Irkçılığa hayır." derken, İtalyan kulübü Milan, "Ön yargının her türüne, her gün, nasıl ve nerede olursa olsun karşıyız." ifadesini kullandı.

Manchester City'de oynayan Sterling ve Laporte da "Irkçılığa hayır." paylaşımında bulundu.

Eski İngiliz futbolcu Rio Ferdinand, BT Sport kanalında katıldığı programda "İğrenç bir kritik eşikteyiz. Neredeyse her hafta ırkçılıkla ilgili bir olay yaşıyoruz. Oyuncuların sahayı terk etmesi doğru bir adım ama bu olay, futbolcuların tepkisiyle sınırlı kalmamalı." değerlendirmesinde bulundu.

Son Bloglar