Geçmişten Günümüze Futbol !

Geçmişten Günümüze Futbol !

Dünden bu güne kadar neler olmuş birlikte değerlendirelim.

Gelin 7’den 70’e herkesi ekran başına kilitleyen futbolun geçmişine dönelim ve geçmişten günümüze neler olmuş beraber keşfedelim;

Futbola benzer oyunların kökeni milattan önceye dayanmaktadır. Futbola benzeyen ve bilimsel kanıtlara sahip olan ilk oyunun, MÖ 300-200 yıllarında Çin'de askerî eğitim amacıyla oynanan ‘’cujuya’’ dayandığını belirtmektedir.

 Kıl ve tüyle doldurulmuş deriden yapılan bir topun, iki bambu kamışıyla sabitlenen 30–40 cm yüksekliğindeki bir kaleye sokulmasını amaçlayan bu oyunda; topa el ve kollar dışındaki her yerle temas etmek mümkündü.

Fark ettiniz mi nerden nereye gelmiş insanları ekran başından ayırmayan, tutkunlarının haftada bir oynamasa içini rahat ettirmeyen çağların oyunu?

Şaşırmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz;

Birkaç yüzyıl sonra Japonya'da, cuju’dan izler taşıyan ve varlığına ilk kez 644 yılında rastlanan ‘’Kemari’’ adlı oyun ortaya çıktı. Avrupa'da ise futbola benzer bilinen ilk oyun, Antik Yunanistan'da oynanan ‘’episkiros’’adlı oyundur. Vücudun her yeriyle temasın serbest olduğu oyunda oyuncular iki takıma ayrılmakta ve her takım oyuncuları, topu paslaşarak veya atarak rakip takıma ait alanın sonunda yer alan çizgiden geçirmeye çalışmaktaydı.

Kurallar ne kadar farklı değil mi? Peki günümüze daha çok yaklaşmaya devam edelim…

Orta Çağ Avrupa'sında topla oynanan bir oyuna dair ilk ifadelere, bir grup çocuğun top oynadığından bahsedilmektedir.  İngiltere'de komşu kasaba veya köyler arasında oynanan ve güruh futbolu adı verilen oyunda amaç, topu rakip takımın kasaba veya köyünde belirlenen bölgeye göndermekti. Hemen hemen hiçbir kuralın olmadığı bu oyunda oyuncu sınırlaması yoktu ve yüzlerce kişi mücadele edebilmekteydi. Hatta bir ara oluşan hengâmeden dolayı o zamanın İngiltere Kralı bu oyunu ülkesinde yasaklamaya karar vermiş.

Biz şimdiki oyunun heyecanıyla baş edemezken İngiltere Kralı yasaklamaktan başka ne yapabilirdi ki o durumda biz hak verdik bile…

İtalya'da ortaya çıkan ve kökenleri daha eskiye dayansa da kuralları 16. yüzyılda oluşturulan ‘’Calcio fiorentino’’adlı sporda ise amaç, topu karşı takımın kalesine göndermekti. Topu kontrol etmek, takım arkadaşına pas atmak ve kaleye göndermek için el ve ayak kullanmak serbestti. FIFA, futbola benzeyen tüm bu sporların günümüzdeki futbol ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını belirtmektedir.

Peki ya Modern Çağda dediğinizi duyar gibiyiz…

Modern futbolun kuralları 19. yüzyıl ortalarında, İngiltere'deki özel okullarda farklı kurallarla oynanan futbol biçimlerine dayanmaktadır. İlk yazılı futbol kuralları olma niteliği taşıyan Cambridge kuralları, futbol ve benzeri sporların gelişiminde etkili oldu.  İşte ilk meşhur kural!

Ama bu büyük ve ilk kural o zamanın önde gelen birkaç grubu tarafından kabul görmemiş. Hatta 1850’lerde çeşitli kulüpler bağlı oldukları yerlerden ayrılıp bağımsız bir kuruluş olmayı bile başarmış ve kendi kuralımız kendi oyunumuz demişler! Tam isyan!

1863’de gerçekleştirilen olağanüstü hal toplantısı sonrasında o zamanların FA’sı yani bizim bildiğimiz ve gelişmeye devam eden Futbol Birliği olaya hemen el atıp kendi kurallarını ekleyip eski kuralları geliştirmiş. Helal olsun!

Ve bunca geçmiş ve bahsettiğimizin dışında kalan milyonlarca bilgi uzun yıllar sonra bize bu zevki yaşatmaya ve hayatımıza renk katan FUTBOL dünyasını bize en ince detayına kadar yaşatmaya devam ediyor.

Merakınız uyandıysa sizi de futbol oynamaya ve tarihi devam ettirmeye davet ediyoruz.

Sen de Halı Sahaların fenomeni olmak istiyorsanız doğru adres www.rakipbul.com

Türkiye’nin En İyi Halı  Saha platforma Rakipbul Ligi’ne hoşgeldiniz!

 

Son Bloglar