Bilyoner Rakipbul Ligi Kural Kitapçığı

1. GENEL İŞLEYİŞ

a. Bilyoner Rakipbul Ligi, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiplerle keyifli müsabakalar yaptırarak bu müsabakalarında profesyonel bir futbol atmosferi yaratan Türkiye’nin en büyük halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada müsabaka yapma teklifinde bulunabilirler. Yapılan müsabakalar neticesinde takımlar, puan ve seviyelerine göre çeşitli renklere ayrılırlar. Bu sistem size teklif yapacağınız takımın gücü hakkında bilgi verir.

b. Her takım lige 0 puanla başlar. Galibiyette alınan puan rakibin gücü ile doğru orantılıdır. 0-9 puan aralığındaki takımlar yeşil, 10-39 puan aralığındaki takımlar kırmızı, 40 puan üzerine çıkan takımlar ise siyah renk kategorisinde yer alırlar. Siyah bir takımı yendiğinizde 5 puan kazanıyorken, kırmızı takımı yendiğinizde 4, yeşil takımı yendiğinizde 3 puan kazanırsınız. Unutulmamalıdır ki Bilyoner Rakipbul Ligi, heyecanı risk ile buluşturan bir sistemdir. Genel puan değerlendirmelerinin aksine Bilyoner Rakipbul Ligi’nde mağlubiyette puan kaybı yaşanmaktadır. Bu sayede sıralama her an değişebilmekte ve heyecan hep maksimum seviyede kalmaktadır. Puan kaybı ise rakibin gücü ile ters orantılıdır. Yani mağlup olunan rakip ne denli güçlü ise kaybedilen puan o denli az olur. Siyah bir takıma yenildiğinizde 1 puan kaybediyorken, kırmızı takıma yenildiğinizde 2, yeşil takıma yenildiğinizde ise 3 puan kaybedersiniz.

c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 0 puanın altına düşmez. Eğer herhangi bir mağlubiyet sonucu takımın puanı 0’ın altına düşerse, sistem puanı otomatik olarak 0’a çıkarır. Eğer takımın bir önceki sezondan ya da yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.

d. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 veya üzeri müsabaka yapmış ise, o takım ertesi ayın 1’i ile 15’i arasında 10 bonus puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda play-offların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), play-offların öncesindeki müsabakaları kapsamamaktadır.

e. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde illerde Konferans Sistemi uygulanmaktadır. Konferans Sistemi, Bilyoner Rakipbul Ligi’nin, ilgili ilde coğrafik açıdan bölünmesidir. Takımlar bulundukları ilçelere göre konferanslara ayrılırlar. Takım kendi konferansından veya başka bir konferanstan bir takımla müsabaka yapsa da puan yarışında kendi konferansındaki takımlarla mücadele eder. Takımlar ilk 3 (üç) müsabaka sonucunda konferanslarını belirmek zorundadır. Bu süreçten sonra bir konferans değişikliği yapılamaz. Konferans Sistemi hakkında daha kapsamlı bilgi için https://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/YilinBombasiKonferansSistemi/6991 haberini ziyaret edebilirsiniz.

f. Bilyoner Rakipbul Ligi, yılda 2 sezon olmak üzere Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Temmuz ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Temmuz ayı sonunda puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonuna kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar play-off müsabakaları ile belirlenir. (Play-off süreciyle ilgili detaylı bilgi bu kural kitapçığının 8. maddesinde mevcuttur.)

g. İki takım, bir sezon içerisinde kendi arasında en fazla 5 müsabaka gerçekleştirebilir. Beşinci müsabakadan sonra kendi aralarında gerçekleştirecekleri müsabakalardan puan alamazlar ve bu müsabakalar hazırlık müsabakası statüsünde oynanır.

h. Temmuz ayında sonlanacak olan Açılış Sezonu’nun ve Aralık ayında sonlanacak Kapanış Sezonu’nun ardından bu 2 sezonun şampiyonları, kendi aralarında "Vize Müsabakası" yaparlar. Kazanan takım Türkiye Finallerinde seri başı olarak mücadele etme hakkı kazanır. Türkiye Finalleri ile ilgili tüm bilgiler kural kitapçığının 12. Maddesinde yer almaktadır.

h.1. Bir ilde yeterli katılım sayısına ulaşılamaması durumunda, organizasyon komitesi, Türkiye Finallerine seri başı olarak gidecek takımın belirlenmesi için aynı durumdaki başka bir ilin vize kazananı ile ek bir müsabaka düzenler.

i. Bilyoner Rakipbul Ligi’ne herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.

j. Bilyoner Rakipbul Ligi belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.

2. TAKIM İSİMLERİ

a. Takımlar, sisteme giriş esnasında kendi belirledikleri özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici vb. takım isimleri kullanılamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gösterdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlarda, Bilyoner Rakipbul Ligi sorumluluk kabul etmeyecektir. Olası bir zarar sonucu Bilyoner Rakipbul Ligi zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.

b. Organizasyon komitesinin uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım Bilyoner Rakipbul Ligi müsabakalarında yer alamaz.

c. Bir takım isminin bu maddenin a. bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğunun sonradan saptanması durumunda, ilgili takıma Bilyoner Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu ismini değiştirmesi için 3 gün süre verir. Bu süre zarfında, takım ismini değiştirmezse ligden ihraç edilir.

3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a. Bilyoner Rakipbul Ligi’ne, 15 yaş üstündeki kişiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, aldatmaya yönelik davranışlar ile turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak, Bilyoner Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.

b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında kadın veya erkek oyuncu bulundurabilirler.

c. Takım kadroları en fazla 12 oyuncudan oluşur. Müsabakalar 7 kişi ile oynanır. (Müsabakanın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını müsabaka alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz tarafından, takım kaptanlarına iletilecektir.) Bir müsabakanın başlayabilmesi için, her iki takımın minimum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Müsabaka sırasında bir takımın, kırmızı kart, sakatlık vb. durumlar nedeniyle sahada 5 oyuncudan az kişi kalması durumunda müsabaka tatil edilir. Nihai karar Merkez Disiplin Kurulundadır.

d. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde; her takım lig başlangıcından itibaren kadrosunu sabitleyip, nihai halini oluşturabilmesi adına sezonun ilk 5 müsabakasın da sahaya sınırsız misafir oyuncuyla çıkma hakkına sahiptir. 6. müsabakasına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 12 kişilik kadrosunu www.rakipbul.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.).

e. Takımlar; 6. müsabakadan itibaren oynadığı müsabakaların esame listesinde (Müsabaka öncesi, saha koordinatörüne verilen aslar ve yedeklerden oluşan isim listesi) , takımın kayıtlı oyuncularının haricinde, yalnızca 2 misafir oyuncu (İlgili müsabakada oynadığı takıma kayıtlı olmayan oyuncu) bulundurabilir. 8 kişi ile oynanan müsabakalarda ise takımın müsabaka esame listesindeki misafir oyuncu sayısı en fazla 3’ tür. Her takım, rakibinin bu limiti aştığını düşündüğü durumlarda, rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep etme hakkına sahiptir.

f. Takımların ilk 5 müsabakasına müteakip kadrolarının sabitlenmesi ile, Transfer Sezonu kapanışına (Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu için bu tarihler yılın genel takviminde açıklanır ve www.rakipbul.com sitesi üzerinden ilan edilir.) kadar her takıma 10 transfer hakkı tanınır. Bu transfer hakkı, transfer sezonu kapanışına kadar kullanılabilir.

g. Bir takım, Bilyoner Rakipbul Ligi resmi kadrosunda profesyonel kontratlı futbolcu ve bölgesel amatör oyuncusu bulunduramaz. Oyuncunun kadroda bulunabilmesi için kulübüyle olan kontratının bitişi / feshi ile oynamak istediği Rakipbul Sezonunun başlangıç tarihi arasında en az 1 yıl olması gerekir. Bir oyuncu eğer bölgesel amatör lig oyuncusu ise oynadığı son BAL müsabakası ile oynamak istediği Rakipbul sezonunun arasında en az 1 yıl olması gerekmektedir. Bir takım müsabaka esame listesinde, sayısı biri geçmemek kaydıyla yalnızca misafir statüsünde profesyonel lisanslı futbolcu veya bölgesel amatör lig oyuncusu bulundurabilir.

h. İçinde bulunulan Rakipbul Sezonunun başlangıç tarihinden 1 yıl öncesine kadar olan süreçte vize almış veya yeniletmiş her oyuncu, Bilyoner Rakipbul Ligi’nde “Profesyonel Oyuncu” statüsündedir.

i. 01 Ocak 2022 ve sonrasında en az 1 Bölgesel Amatör Lig müsabakasında yer almış her oyuncu 2023 Sezonu boyunca “BAL Oyuncusu” statüsündedir.

j. 01 Ocak 2022 ve sonrasında amatör vize almış veya yeniletmiş(Süper Amatör, 1. Amatör vb.) her oyuncu 2023 sezonu play-offlarında(Açılış ve Kapanış Sezonları) amatör oyuncu statüsünde olacaktır. Bir takım 2023 sezonu play-offlarında en fazla 2 “Amatör Oyuncu” kadrosunda bulundurabilir.

k. Amatör statüsünde oyuncu bulundurma kuralının Play-off sürecindeki uygulamasının detayları 8. madde, Türkiye Finallerindeki uygulamasının detayları 11. madde, Avrupa Halı Saha Şampiyonasındaki uygulamasının detayları 12. madde de yer almaktadır.

l. Profesyonel ve amatör futbolcu lisansları sorgulamaları, TFF Bilgi Bankası ve ASFK üzerinden gerçekleştirilir.

m. Bir takım normal sezon müsabaka esame listesinde; 1 bölgesel amatör lig oyuncusu sınırını veya 1 profesyonel misafir oyuncu sınırını aşması durumunda, pay-off Döneminde ise; 2 Amatör Oyuncu sınırını aşması, kadrosunda profesyonel veya BAL oyuncusu oynatması durumunda hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular müsabaka süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Müsabakalar sırasında rakibin itirazlarına müteakip, saha koordinatörü gerekli gördüğü takdirde kimlik kontrolü yapabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka oynanır, koordinatörden gelen bilgileri araştıran Merkez Disiplin Kurulu müsabakayla ilgili kararını verir. İtirazı, yalnızca ilgili müsabakada oynayan takımların kaptanları yapabilirler. Kaptanlar, rakip oyuncularla ilgili itirazlarını müsabaka bitiminden itibaren 48 saat içinde gerçekleştirmelilerdir. Play-off müsabakalarında itiraz süresi; müsabaka bitimine müteakip gün saat 15.00’e kadardır. Bu süreler dışında yapılacak itirazlar, Merkez Disiplin Kurulu toplantı gündemine alınmayacaktır.

n. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde faal görev almakta olan personel, Rakipbul Play-off müsabakalarında oynayamaz.

o. Oyuncu transferleri, oyuncu değişikliği, müsabaka alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar Bilyoner Rakipbul Ligi kurallarını iyi bilmelidirler.

4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a. Bilyoner Rakipbul Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan takımların Bilyoner Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi gereklidir. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.

b. Müsabaka öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular, formaları yok ise öncelikle saha koordinatöründen takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.

c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Müsabakanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatine vardığı takdirde, ilgili oyuncuyu oynatmama yetkisine sahiptir.

d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.

e. Müsabakalar Bilyoner Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır. Organizasyon tarafından sağlanan topun müsabaka oynamaya elverişli olmaması vb. durumlarda müsabaka hakemi tarafından uygun görülen top ile müsabaka oynanabilir.

f. Bilyoner Rakipbul Ligi takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda Bilyoner Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.

5. GENEL OYUN KURALLARI

a. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde, ofsayt kuralı uygulanmaz.

b. Taç kuralı belli halı sahalarda uygulanır. Hakem, bu kuralın uygulandığı sahalarda oyuncuları müsabaka öncesinde uyarır. Taç atışı elle yapılır.

b.1. Taç atışı kullanılırken tüm rakip oyuncular, atışı kullanan oyuncuya en az 1 metre uzaklıkta olmalıdırlar.

b.2. Taç atışından doğrudan bir gol atılamaz.

b.3. Taç atışından gelen top hiçbir oyuncuya temas etmeden rakip kaleye girerse, oyun kale vuruşu ile başlar.

b.4. Taç atışından gelen top hiçbir oyuncuya temas etmeden eğer kendi kalesine girerse, oyun köşe vuruşu ile başlar.

c. Kaleciler geri pasta topu elleriyle alamazlar.

d. Kale vuruşundan, rakip kaleye gol yapılabilir.

e. Kaleci degajından, rakip kaleye gol yapılabilir.

f. Kale vuruşu veya kaleci degajı sırasında; rakip oyuncuların toptan 5 adım uzakta olması gerekmektedir. Bu durumun ihlali sonucu gol olması halinde, gol iptal edilir. Kale vuruşu ise tekrar edilir. Kaleci degajı ise, oyun endirekt serbest vuruş ile başlatılır.

g. Kalecilerin eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol olması durumunda, gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.

h. Kaleci top oyunda iken kendi kalesine bilerek ve isteyerek doğrudan bir gol atarsa, oyun köşe vuruşu ile başlar.

i. Başlama vuruşundan direkt rakip kaleye gol yapılabilir.

j. Penaltı atışı yapılırken kalecinin bir ayağı çizgide olmalıdır. Kalecinin öne çıkarak ihlali gerçekleştirmesi sonucunda; atış gol ile sonuçlanmaz ise, atış tekrar edilir. Atış gol ile sonuçlanır ise, atış geçerli sayılır.

k. Bir müsabakada, takımların 7 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir.

l. 7 oyuncu değişikliği hakkının aşılarak kural ihlali yapılması durumunda ihlali yapan takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır. Oyuncu değişikliklerinin sayısının takibinde tüm sorumluluk takım kaptanına aittir.

m. Müsabaka hakeminden izin almadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da çıkan oyuncu ile giren oyuncunun kapı girişinde el teması yapması gerekmektedir. Müsabaka hakeminin izni olmadan yapılan bir değişiklikte; hakem oyunu durdurur, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir, rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır.

n. Takımlar, müsabaka içerisinde hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi, oyuncu değişikliği olarak sayılmaz ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilmez.

o. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.

p. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler. Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart bir ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir olanaktır.

r. "Bariz gol şansını engelleme" nedeniyle verilen kırmızı kart değerlendirmesinde savunma takımında kendi kalesine en yakın oyuncu son adam olarak kabul edilir. Örnek: Kaleci kalesindeyken, hemen önündeki savunma oyuncusunun uyguladığı ihlal, bariz gol şansını engelleme gerekçesiyle kırmızı kart gerektirmez.

s. Rakibin kontrolünde olan bir topa yerden kayarak müdahale yapılamaz, yapılması halinde rakip takım endirekt serbest vuruş kullanır. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.

Örnek 1: Dışarıya çıkmakta olan topun rakibin topla oynama mesafesinde olmaması durumunda, oyuncunun kayarak çıkmasını engellenmesinde oyun devam ettirilir.

Örnek 2: Atılan pasta, oyuncunun rakibin topla oynama mesafesinde olmadan kayarak araya girmesi durumunda oyun devam ettirilir. Ancak rakip takım oyuncuların en ufak bir müdahale şansı var ise, oyun kayarak müdahale nedeni ile endirekt serbest vuruş ile başlatılır.

Örnek 3: Topla giden oyuncuların, rakibe tehlikeli olmadan kayarak sut çekmesi oyun kuralları içinde sayılacaktır. Ancak, müsabaka hakemi oyuncunun yaptığı bu hareketin tehlikeli olduğu kanaatinde ise; ihlali yapan oyuncu aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verebilir.

Örnek4: Kaleciler ceza alanı içerisinde topa kayarak müdahale de bulunabilirler. Ceza alanı dışında, diğer tüm oyuncular gibi kayarak müdahale kurallarına uymak zorundadırlar.

t. Halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin, kaleye girmesi durumunda gol geçersiz sayılacaktır. Oyun; topun kendi kalesine girmesi durumunda kale vuruşu ile rakip kaleye girmesi durumunda ise, köşe vuruşu ile başlayacaktır. (Bu kural taçlı oynanan sahalar için geçerlidir.) Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)

t.1. Üstü fileyle kapalı halı sahaların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.

t.2. Açık/üstü filesiz halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.

t.3. Kapalı halı sahaların üzerinde bulunan çelik kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına müsabaka hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.

u. Müsabaka hakemi, saha ışıklarının yetersiz olduğuna kanaat getirdiği takdirde, müsabakayı durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve müsabaka ileriki bir tarihe ertelenir.

v. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve müsabaka hakeminin görüş açısında olmayan pozisyonlarda, uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı, müsabaka hakemi verir.

y. Eğer müsabaka hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

6. MERKEZ DİSİPLİN KURULU

a. Merkez Disiplin Kurulu, Bilyoner Rakipbul Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır ve disiplin kararlarını alır. Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantılarda aldığı kararları genelge olarak yayınlar.

b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c. Ligdeki müsabakaların güvenli ve centilmence geçmesi için takımların lige kayıtlarında son kararı Bilyoner Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan centilmenlik dışı davranışları veya müsabaka ücretindeki sorumluluklarını yerine getirmemeleri durumunun tespitinde Bilyoner Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu takımın lige kaydını reddetme hakkına sahiptir.

d. Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, rakipbul.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur.

e. Merkez Disiplin Kurulu, uygulanan disiplin cezalarında, oyuncunun/takımın müsabakalarındaki geçmiş disiplin tutumunu da göz önüne bulundurur.

f. Merkez Disiplin Kurulu, müsabaka da görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak, Bilyoner Rakipbul Ligi’ndeki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya disiplin cezası uygulayabilir.

f.1. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında içeriğinde hakaret barındıran fair-play dışı söylemde bulunamazlar. Bu kuralın ihlali durumunda; Merkez Disiplin Kurulu, takımdan sorumlu olan kaptana ve ihlali yapan oyuncuya, ihraç cezası, takıma puan silme ve ihraç cezası uygulayabilir.

g. Bilyoner Rakipbul Ligi Disiplin Talimatnamesi’ ndeki disiplin cezası uygulama sistemi, 3 derecede ele alınır. Buna göre;

g.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan

1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, 1 müsabakadan 3 müsabakaya mene kadar,

2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, 4 müsabakadan 8 müsabakaya mene kadar,

3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 müsabakadan, tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezasına kadar tabidir.

g.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve müsabaka içinde Bilyoner Rakipbul Ligi yetkilileri tarafından tespit edilen,

1. dereceden sert müdahale (Aynı müsabaka içerisinde görülen çift sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 müsabakadan 3 müsabakaya mene kadar,

2. dereceden sert müdahale (Amacın sakatlamak olmadığı ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 müsabakadan 8 müsabakaya mene kadar cezaya tabidir.

3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 müsabakadan, tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezasına kadar cezaya tabidir.

h. Bir müsabakada kırmızı kart gören oyuncu takımının çıkacağı bir sonraki müsabakada cezası açıklanmamış olsa bile cezalı duruma düşer ve takımı en az 1 müsabaka yapmadan herhangi bir takımda misafir statüsünde görev alamaz.

i. Ceza almış bir oyuncunun cezalı durumda olduğu süreçte kendi takımında as oyuncu veya başka bir takımda misafir oyuncu olarak oynadığı tespit edilirse;
- Oynatan takıma hükmen mağlubiyet,
- Oynayan oyuncuya +2 müsabaka ceza ve oynadığı müsabakanın cezadan düşmemesi prosedürü uygulanır.

j. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde bir müsabakanın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı Bilyoner Rakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu verir.

k. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde, müsabakanın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; hükmen mağlubiyettir.

l. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde bir müsabakanın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Merkez Disiplin Kurulu’ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez ya da tahrik ederse, kurul, takım kaptanına veya takımına; tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezasına kadar, disiplin cezası verebilir.

m. Müsabakanın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için müsabakasına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi’nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir. Play-off müsabakalarında bu süre 15 dakika olarak uygulanacaktır.

n. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde iki takım bir sahaya talipse ve birbirileri ile müsabaka yapmakta uzlaşmamışlarsa; o sahada, ilk teklifi yapan takımın değil, teklifine ilk cevap gelip müsabakayı onaylanan ekibin müsabakası oynanır.

o. Onayladığı müsabakaya katılmayan takım için;

o.1. Eğer takımın ilk müsabakası ise; direkt olarak ihraç edilir.

o.2. Eğer takım ligde daha önceden müsabaka yapmışsa hükmen mağlup sayılır.

p. Müsabakasına katılım göstermeyen takımın bir sonraki müsabakasına çıkabilmesi için; Bilyoner Rakipbul Liginde mücadele ettiği ilin Organizasyon Komitesinin banka hesabına havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekmektedir.

r. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki müsabakada tamamlamaması durumunda, ücreti Bilyoner Rakipbul Ligi banka hesabına havale edene dek üyeliği dondurulur.

s. Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya oyun alanının belirtilen kurallarına uymaması halinde Merkez Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezasına kadar disiplin cezası uygulayabilir.

t. Hakemin veya disiplin kurulunun, 2 takımın etik olmayan biçimde, anlaşmalı olarak maç skorunu belirlediğine kanaat getirdiği durumlarda Merkez Disiplin Kurulu’nun müsabakayı iptal etme, puan silme ve hükmen kararı verme yetkisi bulunmaktadır.

u. Bilyoner Rakipbul Ligi’nden diskalifiye edilen takımın eski müsabakalarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki müsabakalardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “Disk.” yazılır.

v. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabaka bitimine müteakip, en geç 48 saat içerisinde Merkez Disiplin Kurulu’na, disiplin@rakipbul.com adresine gönderecekleri e-mail ile yapmak durumundadır. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 15.00’e kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

7. LİGDE CEZALARIN UYGULANMASI

a. Kendi takımında ceza alma;

Oyuncu kendi takımında oynarken saha içi/dışı fair-play’i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya müsabaka hakemi yorumuyla, müsabakada aldığı bir kart veya verilen karttan bağımsız kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen müsabaka cezası kadar kendi takımı müsabaka yapıncaya dek, oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

b. Misafir olarak oynarken ceza alma;

Oyuncu misafir takımda oynarken saha içi/dışı fair-play’i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya müsabaka hakemi yorumuyla, müsabakada aldığı bir kart veya verilen karttan bağımsız kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen müsabaka cezası kadar kadrosunda bulunduğu asıl takımı müsabaka yapıncaya değin, oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

c. Cezalıyken transfer;

Bir oyuncu disiplin cezasını tamamlanmadan ligde transfer olamaz. Eğer takımı fesih edilmiş veya diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da yalnız müsabaka cezası almış olan oyuncular varsa bu oyuncular farklı takıma transfer olabilir veya yeni takım kurabilirler. Bu şekilde cezalarını yeni takımlarında çekebilirler. Ancak yeni takımlarının adı diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar Merkez Disiplin Kurulundadır.

d. Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha Bilyoner Rakipbul Liginde yer alamaz.

e. Cezada zaman aşımı;

Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle müsabaka yapmıyorsa oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın müsabaka yapmadığı her 1 ay, Bilyoner Rakipbul Ligi cezasının bir müsabaka azalmasına neden olur. Rakipbul liginin yönetimsel veya mücbir sebeplerle o ilde faaliyette olmadığı dönemler zaman aşımına girmez, bahsi geçen dönemlerde oyuncuların cezası düşmez.

f. Rakipbul da oynanan hazırlık müsabakalarında, oyuncuların daha önceden aldıkları resmi müsabaka cezaları düşürülmez.

g. Rakip takımın müsabakaya gelmemesi nedeniyle gelen takım lehine hükmen galibiyet kararı verilen müsabakalarda, galip takımın kadrosunda bulunan cezalı oyuncuların cezalarından bir müsabaka ceza düşer.

h. Oyuncular puanlı lig sezonu maçlarında aldıkları cezaları bir sonraki resmi Rakipbul müsabakasında çekerler. Ceza alan oyuncunun takımının takip eden ilk maçı play-offa denk gelirse cezayı play-off maçında çekeceği gibi, play-offla eş zamanlı yeni sezonun puanlı maçları başlarsa, cezayı puanlı yeni sezon maçında da çekebilir. Ancak, play-offta alınan cezalar, takım play-offta yoluna devam ettiği sürece yine play-offta çekilir. Takım play-offtan elendiğinde kalan cezalar puanlı yeni sezon maçlarında çekilir.

8. PLAY-OFF KURALLARI

a. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu play-off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki puan durumuna göre sıralamada ilk 12 de (Play-off müsabakaları başlayacağı günün önceki gecesi yapılan 24.00 ve 01.00 müsabakaları puanlamaya tabidir) bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan müsabaka programına bağlı olarak Play-Off müsabakalarını oynarlar. İlk 12’nin play-off eşleşmeleri https://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/199446 haberinde belirtildiği şekilde olacaktır. Konferans uygulamasının olduğu illerde konferans içi play-offlar yukarıdaki düzende oynanır. Ardından Konferans Şampiyonları eşleşerek eleme usulü il şampiyonunu belirlerler. Konferans Şampiyonları eşleşme mantığı ilden ile konferans sayıları değiştiği için değişkenlik gösterebilir. Her ilde bu eşleşmeler, play-offlardan önce www.rakipbul.com üzerinden duyurulur.

b. Bir takımın play-offlarda oynayabilmesi için ilgili sezon içinde Rakipbul Ligi’n de 10 müsabaka yapmış olması gerekir. Takımın rakibinin müsabakaya gelmediği veya gelemediği durumlarda kazanılan hükmen galibiyetler yapılmış 10 müsabakanın içerisine dahil edilmez.

c. Play-off katılımcılarından herhangi biri, play-off başlangıç tarihinden en az 2 gün önce play-offlara katılmayacağını resmen, Bilyoner Rakipbul Ligi ili yetkililerine açıklarsa, play-off dışında kalır. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde en az 10 müsabaka yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip play-off da, mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde ekip, Bilyoner Rakipbul Ligi hükmen mağlubiyet prosedürünce işlem görür.

d. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde 2 takım arasındaki puan eşitliği durumunda sırasıyla; averaj, atılan gol sayısı, yapılan müsabaka sayısı ve galibiyet sayısı dikkate alınır. Tüm bu kriterlerin eşit olması durumunda ise; Organizasyon Komitesinin belirlediği saat ve tarihte iki takım arasında yapılacak bir müsabaka ile üst sırada kimin yer alacağı belirlenir.

e. Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, play-offlar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur. Daha sonra değiştirilemez.

e.1. Oyuncunun play-offlarda oynaması için misafir olarak daha önce oynamış olması yeterli değildir, transfer sezonunun bitiş günü, takımın resmi kadrosuna Rakipbul üyesi sıfatıyla transfer olmuş oyuncular play-offlarda oynayabilir.

e.2. Bir takım, transfer sezonu kapanış anında ilk 5 müsabakalık sürecinin içinde olsa dahi, play-off adayı olmak istiyorsa, kadrosunu kilitler ve transfer sezonu o takım için de kapanır ve 5+2 misafir oyuncu kuralına uymak zorundadır. Ancak, takım play-off adayı değilse ilk 5 müsabaka kadrosunu kilitlemeksizin, kadro değişiklikleri yapabilir.

e.3. Play-off müsabakalarında kadroda usulsüzlük yapan takım şampiyon dahi olsa, kurallarımızda belirtilen süre içerisinde (ertesi gün saat 15.00) müsabaka ile ilgili itirazın Merkez Disiplin Kuruluna iletilmesi ve yapılan incelemeler doğrultusunda itirazın haklı bulunması halinde; usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma verilecektir.

f. Play-offlar da oynayan oyuncuların tekmelik takmaları gerekmektedir. Ayrıca illerinde konferans finallerine yükselmeye hak kazanan takımlar bu finallere forma ile katılım göstermek zorundadırlar.

g. Play-Off müsabakaları taçlı oynanır.

h. Normal süresi eşitlikle sona eren Play-Off müsabakaları sonunda direkt olarak penaltı atışlarına geçilir.

h.1. İki takımın sırasıyla üçer penaltı atış hakkı bulunur. Eğer, iki takım da üçer penaltı vuruşu sonucunda eşit sayıda gol atmış ise seriye tekli penaltı atışları şeklinde eşitlik bozulana kadar devam edilir.

h.2. Penaltı noktasından yapılan vuruşlarda, aksine bir karar belirtilmediği sürece, ilgili oyun kuralları ve IFAB kararları uygulanır.

i. Takımlar, transfer sezonunun kapandığı gün www.rakipbul.com internet sitesi üzerinden oluşturduğu resmi play-off kadrosunda en çok 2 amatör statüsünde oyuncu bulundurabilir. Play-offlar başlayana kadar olan "Play-off adaylık sürecinde" bir müsabaka oynadığı esnada internet sitesindeki kadrosunda bu kuralı ihlal ettiği tespit edilen takım, o müsabakasında hükmen mağlup sayılır. Play-offlar başladıktan sonra bu kuralın ihlalinin tespiti halinde ise; takım play-offlardan diskalifiye edilir.

j. Play-off müsabakaları ile ilgili itiraz süresi, müsabakanın ertesi günü saat 15.00’e kadar olan süre olarak belirlenmiştir. İtirazın dikkate alınması için Merkez Disiplin Kuruluna rakip takım kaptanı tarafından bu süre zarfında itirazın iletilmiş olması gerekmektedir. Bu süreyi aşan veya rakip kaptandan farklı bir kişi tarafından yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

k. Rakipbul liginde, ilgili sezonun transfer sezonu kapanış tarihinden önce kurulmuş her takım, aksini beyan etmediği sürece doğal play-off adayıdır.

l. Rakipbul Play-Off Adaylık Prosedürü:

l.1. Rakipbul da ilgili sezonun transfer kapanış tarihinden itibaren play-off adaylık süreci başlar. Bu tarih her sezon www.rakipbul.com internet sitesinde açıkça belirtilir. Bu süreçte play-off adayı takımlar;

l.2. Herhangi bir takımla üst üste iki kez veya bir takımla 7 gün içerisinde iki kez müsabaka yapamazlar.

l.3. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde o sezon en az 2 müsabaka yapmış ekiplerle müsabaka yapabilirler.

l.4. Üst üste en fazla 2 tane play-off adayı olmayan ekiple müsabaka yapabilirler.

l.5. Günde en fazla 1 müsabaka yapabilirler.

l.6. Adaylık prosedürüne göre müsabaka alımlarında olası müsabaka iptalini en az 5 gün (120 saat) içerisinde gerçekleştirilmediği takdirde, o takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

9. RB21 KONFERANSLARI

a. RB21 konferansları, Rakipbul’un 21 yaş altı oyunculara sahip takımlarınının ayrıca kategorize edildiği bölümdür.

b. RB21 konferansında mücadele eden oyuncular için üst yaş sınırı 21’dir. 2020 yılı Açılış ve Kapanış Sezonu için 01.01.1999 ve sonrası doğumlu olan oyuncular bu konferanslarda oynayabileceklerdir.

c. RB21 konferansında oynayan takımlar diğer konferanslardaki takımlarla müsabaka yapabilir. Fakat RB21 takımların oyuncuları için uygulanan yaş limiti bu müsabakada da geçerlidir.

d. 2 amatör statüsünde oyuncu bulundurma kuralı; RB21 statüsünde, iki RB21 takımının kendi arasında yaptığı müsabakada geçerli değildir. RB21 statüsünde bulunan bir takımın serbest kategoride bulunan bir takım ile yaptığı müsabakada ise i. bendin de belirtilen kural aynı şartları ile geçerlidir.

e. RB21 konferanslarının şampiyonları; farklı kategoride oldukları için, diğer konferans şampiyonlarıyla il şampiyonluğu mücadelesi vermez. RB21 konferansı il şampiyonu olarak sezonu tamamlarlar.

10. FİKSTÜRLÜ KONFERANS KURALLARI

a. Bilyoner Rakipbul Ligi Fikstürlü Konferansı; online rezervasyon sisteminin aksine, konferansın açılışından önce belirlenen müsabaka programına bağlı olarak oynanan ve diğer konferanslardan farklı olarak 3 puanlı klasik sistemde oynanan bir yapıdır.

b. Fikstürlü Konferans başlangıç ve final tarihleri, konferanstaki takım sayıları ve play-off eşleşme düzeni ilden ile değişken olup, sezon başında www.rakipbul.com ‘da haber olarak yayınlanır.

c. Konferansın sonucunda iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla; ikili averaj, genel averaj, atılan gol, hükmen mağlubiyeti olup olmaması, müsabakalar da uygulanan sarı ve kırmızı kartlara (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır) bakılır. Eşitliğin devamı halinde, ilgili takımlar arasında Organizasyon Komitesinin belirlediği saat ve tarihte bir müsabaka gerçekleştirilir.

d. Müsabakalar, olağanüstü durumlar haricinde hafta sonu gündüz saatlerinde oynanır.

e. Fikstürlü Konferans grup müsabakalarının hepsinde veya bir eksiğinde forma (Üst forma veya Forma+Şort) ile mücadele eden takımlar grup müsabakaları sona erdiğinde +3 bonus puan kazanır. Bonusun kazanılacağı maçlar incelenirken takımın tüm oyuncularının eksiksiz yarım veya uzun kollu üst formayı giymiş olması ve sırtında oyuncu numarası olması şartı aranır.

f. Bu konferanstaki takımların müsabakalarda misafir oyuncu oynatma hakkı yoktur. Fikstürlü konferansın başlangıcından önce www.rakipbul.com ’da takımlar kadrolarını oluşturur ve bu kadrolar Rakipbul yetkilileri tarafından kilitlenir. Takımlar, Fikstürlü Konferans lig sezonu devam ederken de, son 1 haftaya kadar 7 oyuncu transfer etme hakkını elinde bulundurur, play-offlara 1 hafta kala transfer sezonu kapanır.

g. Takımın resmi kadrosunda üye olarak kayıtlı her bir oyuncu, fikstürlü konferans play-offların da oynayabilir.

h. Bir takım bir sezonda Fikstürlü Konferans da 2 kez müsabakasına gelmediği için hükmen mağlubiyet cezası aldığı takdirde diskalifiye olur. Önceki ve sonraki tüm müsabakaların da hükmen mağlup sayılır.

i. Fikstürlü Konferanslarda hükmen mağlubiyetler 5-0’lık skorla tescillenir.

j. Fikstürlü Konferans da oynayan takımlar, bu konferans haricinde online rezervasyon mantığıyla çalışan il içindeki diğer konferanslarda mücadele edebilirler. Ancak, takımın 2 tarafta alacağı puanlar birbirini etkilemez, konferanslar tamamen birbirinden bağımsızdır.

k. Bir takım, şampiyonluk şansını artırmak adına, hem fikstürlü konferansta hem de diğer konferanslardan birinde eş zamanlı olarak play-offlara girebilir.

l. Fikstürlü Konferansın şampiyonu olmayı başaran ekip, diğer konferans şampiyonlarıyla birlikte Rakipbul Açılış/Kapanış Sezonu şampiyonluğu için mücadele verir.

m. Fikstürlü Konferanslarda, kitapçığın ilgili 11.Başlığında madde olarak yer verilmeyen tüm durumlar için Rakipbul’un genel kuralları geçerlidir.

11. TÜRKİYE FİNALLERİ & KURALLARI

a. Türkiye Finalleri, Bilyoner Rakipbul Ligi’nin o yılki Türkiye Şampiyonu’ nu belirleyen turnuvadır.

b.Bilyoner Rakipbul Ligi’nin faaliyet gösterdiği her il Türkiye Finallerinde 4’er takımla temsil edilir. Bu 4 takımın seçiminde şu kıstaslar dikkate alınır;

* Yalnızca fikstürlü konferansların oynandığı illerde yıl içinde 4 sezon oynandı ise, 4 şampiyon direkt olarak finallere katılım hakkı kazanır.

* İl içerisinde 3 veya az sezon oynandı ise ya da 4 sezonlu ligde bir takım birden fazla şampiyonluk elde etmiş ise, katılım hakkı finalist takımlara o yıl play-off harici lig sezonlarında elde ettikleri toplam puan sıralamasına göre geçer. (2022’de A takımı play-off harici lig sezonunda toplam 160 puan ve B takımı 185 puan toplamıştır. Her iki takım sezon finalini kaybetmiş ve 4 temsilci şampiyonlardan çıkmamış ise, hak önce B takımına, sonra A takımına geçer.)

c. Yıl içinde bir ilde oynanan sezon şampiyonlarının aralarında oynayacağı vize müsabakaları Türkiye Finalleri’ne o ilden seri başı olarak katılacak olan takımı belirler. İlde o yıl 2 sezon oynanmışsa tek vize müsabakası oynanırken, 3 veya 4 sezon oynanmışsa 4lü final sistemiyle vize müsabakaları oynanır.

d. İlden seri başı olarak katılacak takımın 3lü veya 4lü finallerle belirlendiği durumlarda bu finallere katılacak takımlar kadrolarına, katılıım yapma hakkı kazandıkları yıl ilgili ilde herhangi bir takımda play-off müsabakası oynamış 2 oyuncuyu transfer etme hakkına sahiptir. Ancak bu 2 transfer hakkını kullanan takımlar, 3lü veya 4lü finallerden sonra Türkiye Finallerine katılımdan dolayı elde edecekleri 2 transfer hakkını kullanmış sayılırlar.

e. Bilyoner Rakipbul Ligi Türkiye Finallerine seri başı olarak katılan takımların finallerdeki konaklama masrafları Organizasyon Komitesine, diğer takımların konaklama masrafları ise kendilerine aittir.

f. Türkiye Finallerine katılan ekiplerin ulaşım masrafları kendilerine aittir.

g. Türkiye Finallerini kazanan ekip, Bilyoner Rakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu olarak, ilgili yılın "Türkiye’nin En İyi Halı Saha Takımı" unvanını alır.

h. Bilyoner Rakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu, bu şampiyona için özel olarak üretilen tek parça kupayı almaya ve Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanır.

i. Vize müsabakasına ve Türkiye Finalleri’ne katılan takımların bu etkinliklerdeki oyuncu kadroları kabul edilirken Kapanış Sezonundaki kadroları dikkate alınır.

j. Takım, Kapanış Ligine katılıp en az 5 müsabakasını tamamlayıp kadrosunu kilitlememiş ise, bu durumda Açılış Ligindeki kadrosu dikkate alınır.

k. Türkiye Finallerine katılma hakkı kazanan takım, katılım hakkı kazandığı yıl ilgili ilde herhangi bir takımda Açılış veya Kapanış Sezonunda play-off müsabakası oynamış 2 oyuncuyu kadrosuna katarak, bu finallerde oynatma hakkına sahiptir.

l. Bir takımın play-off ile vize müsabakası arası veya vize müsabakası ile Türkiye Finalleri arasında yapacağı resmi yeni sezon müsabakaları, ilgili takımdaki oyuncuların cezalarından düşülür. Oyuncular bu müsabakalarda varsa cezalarını çekip Vize müsabakasında veya Türkiye Finallerinde mücadele edebilirler.

m. Türkiye Finalleri’nde, mevcut Bilyoner Rakipbul Ligi oyun kurallarına istinaden belli noktalarda değişiklikler vardır. Bu oyun kuralları, yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Mevcut yılın Türkiye Finallerinin oyun kuralları, finallerin başlamasından en az 1 ay öncesinde www.rakipbul.com üzerinden yayınlanır.

12. AVRUPA VE DÜNYA HALI SAHA ŞAMPİYONASI (EMF Euro)

a. Türkiye Şampiyonu olan o yılki ekip uluslararası takvim dikkate alınarak EMF Avrupa Halı Saha Şampiyonası’nda veya Socca Dünya Halı Saha Şampiyonasından birinde ülkemizi temsil etmeye hak kazanır.

b. Takımın katıldığı bu uluslararası etkinliğin tüm organizasyon, canlı yayın ve konaklama masrafları organizasyon komitesine aittir.

c. Katılımcı takımın pasaport, transfer, vize, forma ve kamp eşya masrafları katılımcı takıma aittir. Takım, şampiyonaya en az 2 ay kala oyuncu kadrosunu belirlemiş, tüm oyuncularına pasaport çıkartmış ve seyahat edilecek ülkeye vize başvurusunu yapmış olmalıdır. Aksi takdirde katılım hakkı, Türkiye 2.’si takıma verilecektir.

13. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI

a. Bilyoner Rakipbul Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Fairplay Events’ e aittir.

b. Fairplay Events’ in, Bilyoner Rakipbul Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c. Bilyoner Rakipbul Ligi’ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş müsabaka yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.

e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.

f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları, müsabaka programları gibi bilgiler www.rakipbul.com’da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.

h. www.rakipbul.com’da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

i. Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

14. SAĞLIK

a. Bilyoner Rakipbul Ligi’nde katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde Bilyoner Rakipbul Ligi Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

15. GÜVENLİK

a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.