Halı Saha Ekipmanları !

Halı Saha Ekipmanları !

Krampon seçiminden formanın kumaşına, tekmelikten spor çantasına; halı sahada futbolun tadını doyasıya çıkarabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm detaylar bu yazımızda.

Halı Saha Ekipmanları!

 

Krampon seçiminden formanın kumaşına, tekmelikten spor çantasına; halı sahada futbolun tadını doyasıya çıkarabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm detaylar bu yazımızda!

Haftalık arkadaş buluşmalarınızın en mücadeleci olanı, şirket içi spor aktiviteniz veya kıran kırana geçecek Rakipbul maçı! Futbol ile yakından alakası olmayanların bile en az bir kere başına gelen halı saha maçlarından bahsediyoruz. Halı saha futbolu ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda sizlere halı saha karşılaşmalarında tam olarak hazır olmanız için gereken ekipmanları nasıl seçmeniz gerektiğine kılavuzluk ediyoruz.

 

Basit anlamda baktığımızda futbol sahasının küçültülmüş versiyonunun yapay çim ile kaplı versiyonuna halı saha denir.

Halı sahaların yapay ve doğal çimli, kumlu olanları kadar kauçuk zeminli olanları da vardır. Halı sahalar kötü hava şartlarından korunmak için kapalı tavanlı halı sahalar, izleyici koltuklu, bekleme salonlu, soyunma odalı, gece aydınlatmalı, gol anonslu, kameralı gibi özellikler eklenerek daha komplike çeşitlenmektedir.

Halı saha; koşu imkânı, büyüklüğü, zeminin türü ve sertliği gibi özelliklerden dolayı çim futbol sahalarından farklıdır. Bu fark çim sahalardakine göre bir takım donanım değişikliğine gidilmesi gerekebilir. Bir bakalım neymiş halı saha ekipman özellikleri;

Krampon

Belki de en dikkat etmemiz gereken ekipmanlardandır. Halı sahanın zemini genel olarak çim sahalara göre daha serttir. Bu durum ayaklarınızdan, bacaklarınıza, genel kemik ve eklemlerinize ve omuriliğinize kadar daha fazla yük binmesi ve zorlanma demektir. Halı sahalarda daha yüksek tabanlı, hava alan ve esnek olan tabanlı kramponlar tercih edilmelidir. Çim sahanın aksine halı saha zemini yüksek tutuş gerektirmez, bu da kramponun çivilerinizin sivri olmasının çok gerekli olmayacağı anlamına gelir. Halı saha için yapılan Krampon çivileri daha yumuşak ve daha geniştir veya çivisizdir. Genelde halı saha için yapılmış kramponlar halı saha ayakkabısı, suni çim kramponu, salon kramponu, kapalı saha kramponu gibi isimlerle anılır. Öte yandan krampon ayağınıza tam oturmalıdır. Ayağınız kesinlikle içinde gezmemeli aynı zamanda tırnaklarınıza ve ayaklarınıza zarar verecek kadar da dar olmamalıdır.

 

Spor çantası

Halı saha maçına giderken halı saha kıyafetleriniz, yedek giysileriniz vs. derken taşıma için kullanışlı bir spor çantasına ihtiyacınız olacaktır. Yorgun bir maç sonucunda zorlanmamak için yandan asmalı veya sırt çantası tercih edinmeniz sizin için daha konforlu olur. Çanta en az 20 litrelik olmalı ki ayakkabı dâhil tüm eşyalarınızı alsın. Çabuk kuruyan ve hava alıp veren bir çanta almanız maç sonrası terli eşyalarınızı çıkarttıktan sonra oluşacak kötü kokular içinde işe yarayacaktır.

Tekmelik, bileklik, dizlik

Futbolu iyi oynadığınızdan şüphemiz yok ama takdir edersiniz ki halı saha dediğinizde amatör oyunculardan hatta halı sahada çok vakit geçirmeyen acemi takımlar karşınıza çıkabilir. Bu sebeple halı sahada en az profesyonel futboldaki sakatlanmalar kadar ciddi sakatlanmalar da yaşanabiliyor. Buna önlem olarak özellikle tekmelik, dizlik ve bilek korumalıklarını mutlaka sizin sağlığınız için öneriyoruz.

 

Futbol kıyafetleri

 

Genel olarak alta giyilen eşofman, tişört veya forma, çoraptan oluşan kombinlerinizle bileklik gibi aksesuarlar da eklenebilir. Halı saha takımınızın kendi forması hazırlanacak ise kumaş kalitesine dikkat etmenizi tavsiye ederiz, alacağınız veya yaptıracağınız forma hem çok terletmeyen nefes alan bir kumaş türünden olmalı, hem de ağırlaşmamalı ve sizi halı saha mücadelenizde rahatsız etmemelidir. Bu bakımdan pamuklu kumaşlardan ziyade fiber olan kumaşlar tercih edilmelidir.

Pamuklu, havlu çorapların uzununu tercih ederseniz, olası müdahalede küçük sıyrıkları azaltırsınız, tekmeliği futbol çorabı ile kapatabilirsiniz. Çok terleyenler için kafa bantları, havlu bileklikler düşünülebilir. Kaleciler içinse olmazsa olmazlar kaleci eldiveni ve şapkadır. Forma altına teri emen spor atleti, maç arası ve sonrası için fiber havlu ve yedek tişört yanınızda olursa rahat edersiniz.

 

 

 

Maçtan sonra döktüğün terin verdiğin emeğin harcadığın eforun karşılığını almak takımınla birlikte unutulmaz anlara şahit olmak istiyorsan eğer;

Bilyoner Rakipbul Ligi’ne katıl!

Bilyoner  ana sponsorluğunda 16 ilde düzenlenen Türkiye’nin resmi halı saha ligidir. Dünya Halı Saha Federasyonunun üyesi ve Türkiye temsilcisidir. İl Şampiyonları yılsonunda Antalya’da misafir edilerek Türkiye Finallerini oynarlar. Türkiye Şampiyonu olan ekip ise Milli Formayla ülkemizi Dünya Şampiyonasında temsil etmeye hak kazanır.

 

 

 

 

Son Bloglar