Halı Saha Sözleri !

Halı Saha Sözleri !

Halı sahada sık rastlayacağınız sözler.

Futbolu oturduğu yerde izleyip "ben olsamlı"’ cümlelerle kendini kanıtlama gereği duyan, maçtan sonra "beni haftaya çağırmayın" diyen ve 40 yaş üstü amcaların sadece "ter atalım yeter" sloganıyla başlayan spora  Halı Saha maçı denir. Bu maçlardaki en çok kullanılan cümleler ise şunlardır; 

 

1. Abi Benim Elim Sakat

Maçta her zamanki gibi kaleci yoktur. Maçı ayarlayan kişi takım arkadaşlarından birine sorar; 

-Kardeşim kaleye geçer misin ? 

-Abi, benim elim sakat ya.

Bu cümleden sonra ya 1 gollüğüne yada 10 dakikalığına kaleye geçilir. Kaleye geçen arkadaş morali düştüğü için "her topu içeri alıyım da çıkarsınlar" der. 5 dakikada 8 gol yer maçın içine edilmiş olunur. 

2. Çalım Atmak Yok Paslı Oyun

Maçın başında takımın yaş ortalamasını tek başına fırlatan abimizin söylediği santra düdüğü niteliğinde sözdür. Lakin bu söz 5 dakikadan sonra sallanmamaya başlanır. 

Her maçta topu alıp şov yapmak isteyen bir arkadaş bulunur ve bu arkadaş bu abilerle hiç anlaşamazlar. Hatta maç sonunda soyunmada odasında parmakla gösterip "işte bu g.t yüzünden yenildik" diye vurgulamayı da ihmal etmez bu abiler. 

3. Bir kişi fazlayız ne yapalım abi ? 

Maçta 1 kişi fazladır ve oyunculardan biri öne atılır.

"Abi ilk devre bizde oynasın, 2. devre size geçsin"

Peki hangi oyuncu bunu kabul edecektir. En futboldan uzak arkadaş seçilir bu kutsal görev için adam zaten bilmiyordur top oynamasını ve kişilik bölünmesiyle birlikte iyice sıçar. 

Maç sonu ne galiptir ne mağlup, ne sevinçlidir ne hüzünlü. 

Eve gidince "maç Ne oldu oğlum" diye soran babasına "onlar oynadılar ben fasulye oldum" diyecek kadarda mütevazidir bu arkadaşlar. Halı sahanın olmazsa olmazlarıdır. J 

 

4. Ben yoruldum kaleye geçiyim

Maçtan önce kaleye geçmemek için bileklerini kesecek dereceye gelmiş oyuncular maçın sonlarına doğru yorulduklarını söyleyip kaleye geçmek isterler. Bu istek geri çevrilmez ama maçın son dakikalarında kale önü kaleye geçmek isteyen oyuncular sayesinde banka kuyruğuna döner. 

 

5. Adamın Devam Etti ! 

Yaşanmış gibi anlatırsam daha güzel olur;

Topla beraber sakince ilerleyen arkadaş pas atmak için kafasını kaldırdı. O sırada kafasına gelen tekmeden haberdar değildi. Ters parende ile yere düştü. Top yuvarlanıp takım arkadaşına gitti. O arkadaşı da topu kaptırdı. Faule maruz kalan arkadaş yamuk bir ağızla "faul lan faul" diye bağırdı. 

Karşıdan gelen muhteşem soğukkanlı cevap ise "adamın devam etti" oldu.

Ulan böyle spor mu olur.!

 

6. Allahını Seven Defansa Gelsin ! 

Futbolun sadece gol atmak olduğunu düşünenler ve "o kadar para verdik bari bir gol de ben atayım" diyen defanslar sayesinde türemiş ve nesilden nesile gelmiş bu söz öbeği hemen hemen her halı sahada duyulur. 

Gelen giden olmaz tabi. En güzeli de gol yedikten sonra ileride kalan defans oyuncusunun en doğru tabirle "yavaş yavaş ilerleyerek" pozisyonuna gelmesi ve "abi buradaydım ben" demesidir.

 

7. İlk Golü Yiyen Yeleği Giyer

İşte nesillerce aktarılmış ve kurallaştırılmış bir cümle daha.

Yeleği kimse giymek istemez çünkü takım belirlemekten başka hiçbir işe yaramaz.

Hani "ben yelek giyerim sıcak tutar" değil.

Yada "ben bu yeleği çok beğendim kramponumla da uyumlu" değil. 

Yelek adamın karizmasını bozar. Belediye işçisi gibi olursun. Çekmişindir üstüne Fenerbahçe formanı altına giymişindir Nike kramponu niye forsun bozulsun ki. 

Ama bu kuralda da bir açıklık kalmıştır. Golü yiyen yeleği giyer ama gol skora dahil edilir mi? Bu ilk başta sorun edilmez ama maç sonu tek farklı yenilgi alındıysa. "Yelek golünü saymadınız diye yakınmalar duyulması içten bile değildir. 

8. Ben Sizin Yaşınızdayken...

Futbolla aynı yaştaki amcaların maç boyu ne öğüdü biter ne sıkıntısı.

En bariz hata da, her top kaptırmada, yetişilemeyen toplarda defanstan sesi duyulur. "ben sizin yaşınızdayken böyle değildik be" diye. 

Bu tür amcalar bizim yaşımızdayken belki de daha kötüydüler.  Belki bir çoğu 30’undan sonra topa dokundu. Lakin içindeki gençlik aşkı bitmediği için bütün gençleri b..ka püsüre bulayıp kendini nimetten saymakta üstüne yoktur. 

Bu amcalar maça büyük bir çantayla gelir.İçinde tentürdiyot,sargı bezi,tekmelik ve futbol malzemeleri bulunur.Bu amcalardan çantalarına koymalarını istediğim bir şey daha var. 

Hani askerlerimiz savaşa kefenleriyle gidiyorlardı ya. Bu amcalar içinde sonuçta bir savaş.9 metre beyaz bez olmazsa olmazıdır o çantanın.

9. -Ne Diyon Lan Sen -Asıl Sen Ne Diyon Lan ! 

Bir halı sahada sürtüşme ve kavga yoksa o dünyanın en güzel futbol müsabakasına döner. Genelde ortada birbirlerini tanımayan 2 grup vardır. Sadece maçı ayarlayanlar birbirlerini tanır. Genelde sakinleştirici de onlardır.  Tabi ki bu 2 kişi 6 vs 6 kavgasında hiçte etkili olmazlar. 

Kavgalar genelde sert faul, topa abanma, gole giden topu elle kesme gibi sebeplerden çıkar. Ama tadı tuzudur, bu yüzden katlanılır.

10. Benimkini Kim İçti Lan ?

Maç biter, herkes bitap halde kapıdan çıkmaya çalışırken henüz hiç yorulmamış heyecanlı arkadaşlar içeri girerler, kapıda sıkışıklık olsa da olay olmaz.

Halı saha görevlisi maçı biten arkadaşların kişi sayısı kadar mevye suyu koyar. Ama 1 kişi açıkta kalır. İsyanında haklıdır. Normalde yüzüne bakmayacağı o meyve suyu sarf edilen efor ve kaybedilen su sayesinde "iç beniiiii" diye bağırmaktadır. Arkadaşlarından biri acır ve şöyle der  "gel benimkinden iç" bunu kötü niyetli söylemez ama fesat içli arkadaşlar hemen gülmeye başlar. Zaten sinirli olan arkadaş bide ne güldün kavgası çıkarır. Halı saha görevlisi elinde meyve suyuyla gelir bunun için kavga etmeyin diye uzatır. İyice sarmıştır olay rencidenin dibine vurulmuştur.

(meyve suyunu fazla içen arkadaş eksik para veren arkadaş olabilir) :)

 

 

 

 

Son Bloglar