Türkiye Futbol Tarihi Efsaneleri !

Türkiye Futbol Tarihi Efsaneleri !

Hafızamızdan silinmeyenler, geçmişimiz, bugünümüz, yarınımız olmaya devam edecekler sizlerle!

Futbolun tam da gelişmediği günlerde günlerden Pazar akşam haberinin ardından sobanın etrafında oturmuşuz nostalji kokan ekranda izlenen Spor Stüdyosu.  80’lerin hafızasında kalan ünlü isimler futbol ikonlarımız… 

Zoran Simoviç; 

Normal şartlarda30’lu yaşlarında Galatasaray’a transfer edilmesi imkânsız görünen Karadağlı kaleci, hataları yüzünden Galatasaray’dan ümidini kesen oyuncu kendini bir anda hiç beklemediği yerde buldu. Sonrası malum… Türkiye kariyerinde emekliliğinden sonra bir televizyon programında karşımızda görsek de Simoviç her zaman kazandığı zafer sonrası saha da Türk Bayrağı ile tur atmasıyla anılacak. Aklımızdasın Simoviç! 

Rıdvan Dilmen; 

Yeşil sahaların ‘’Şeytan’ı Muğlasporun cevheri. Boluspor, Sarıyer derken yolu Fenerbahçe ve burada efsane oldu. Allah vergisi yakışıklılığı ile akıllarda kalsa da hafızamıza iyice kazınmasına sebep olan yetenekleri ile gönlümüzün zirvesinde. Futbol yetmedi Rıdvan Dilmen durmadı kendini bize unutturmadı ve şimdi de televizyonların yıldızı… Sen hep gönlümüzdesin Rıdvan Dilmen! 

Aykut Kocaman; 

Futbolu kadar yüreği de kocaman olan, Trabzonsporlu meslektaşları için üzüldüğünü dile getirince tefe koyulan efsane oyuncu, unutamayacağımız 2-1’lik galibiyeti… Teknik Direktörlük kariyerinde de adı sanı gibi kocaman adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Her zaman yerin farklı Kocaman! 

Tanju Çolak; 

Şampiyon Kulüpler Kupası’ndaki muhteşem unutulmaz yürüyüşün başkahramanı,  altın ayakkabı sahibi koca bir dev. Renkli kişiliği ve zaman zaman yaptığı çıkışlarlahalen günümüzde yürüyüşünü devam ettirmekte. Altın Ayakkabılı Tanju Çolak! 

Metin- Ali -Feyyaz; 

Mazhar, Fuat, Özkan’dan sonra 80’lere damgasını vuran muhteşem üçlü. Onları ayrı düşünmek imkansızdı. Metin Tekin, Ali Gültiken ve Feyyaz Uçar üçlüsü Beşiktaş’ın vurucu timiydi. Futbol yaşamları bitince onları bir arada görememek bizi zamanla üzmeye devam etti. Muhteşem Üçlü! 

Uğur Tütüneker; 

Uzun saçları ve gür bıyıklarıyla Türk futbolunun unutulmaz ikonlarından bir tanesi. En kritik anların golcüsü! Sarı-Kırmızılılar’ı sevince boğması halen akıllarımızda. Tütüneker de çoğu ikonlar gibi kariyerini teknik direktörlükle devam ettirenlerden. Kritik Golcü! 

 

 

 

Son Bloglar